VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

Šiandien minime:
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis]
Europos imunizacijos savaitė
Visos minėtinos dienos >>>

Lietuvoje geriamojo vandens kokybė yra vertinama mikrobiologiniu, biologiniu, cheminiu ir toksikologiniu aspektais. Reikalavimai geriamo vandens kokybei ir programinei priežiūrai yra reglamentuoti 2003 m. liepos 23 d. patvirtintoje Lietuvos higienos normoje HN24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“.

Vandens kokybę patys vartotojai dažnai  įvertina tiesiog paragavę ir įvertinę jo organoleptines savybes (skonį, kvapą, spalvą, drumstumą), tačiau skaidrus, skanus vanduo ne visada būna kokybiškas.

Nemalonaus skonio (padidintos koncentracijos geležies ar mangano) vanduo vartotojams sukelia neigiamą fiziologinę reakciją net ir tada, kai nėra tiesioginės grėsmės vartotojų sveikatai. Tirpūs gamtiniai geležies ir mangano junginiai, reaguodami su oru, iškrinta į nuosėdas, nudažo vandenį ruda arba pilka spalva. Toks vanduo gali atrodyti labai nepatraukliai, bet yra visiškai nepavojingas žmogaus sveikatai.

Tačiau kai kurie elementai ir junginiai, pavyzdžiui, nitratai, nitritai, fluoridai, mikrobinė tarša ir kiti vandens organoleptinių savybių nekeičia. Vanduo yra skaidrus, skanus, bet per dideli jų kiekiai vandenyje yra kenksmingi žmogui ir gali sukelti nepageidautinų bei rimtų sveikatos sutrikimų.

Remiantis UAB „Telšių vandenys" atstovų pateiktais duomenimis, 2012 m. atlikti vandens tyrimų rezultatai parodė, kad Telšių miesto gyventojams tiekiamas vandentiekio vanduo yra saugus ir kokybiškas t.y. atitinka visus higienos normose nustatytus reikalavimus. Pagal higienos normas fluoro kiekis geriamajame vandenyje neturi viršyti daugiau kaip 1,5 miligramų litre. Telšių mieste fluoro kiekis siekia 0,46 mg/l. Deja, šiuo metu Telšių rajone 8 gyvenviečių vandenvietėse (t.y. Varniuose, Luokėje, Rudūpiuose, Morkiškiuose, Gadūnave, Nevarėnuose, Gedrimuose, Buožėnuose) fluoro norma vandenyje viršija  1-2 kartus. 12 gyvenviečių yra randama per didelė geležies koncentracija. Geležis yra indikatorinis rodiklis, tiesiogiai nesietinas su kenksmingu poveikiu žmonių sveikatai. Pasak UAB „Telšių vandenys“ atstovų, 7 gyvenvietėse jau yra išgręžti nauji arteziniai gręžiniai, kurie šiuo metu dar nėra eksplotuojami, nes dar vyksta gerinimo darbai. 2013 m. gręžiniai bus paleisti ir jie pagerins tiekiamo vandens kokybę gyventojams.

 

Fluoro reikšmė organizmui

 

Fluoras yra mikroelementas būtinas žmogaus organizmui. Jo yra gaunama su maistu, bet daugiausia su geriamuoju vandeniu, todėl itin svarbu žinoti, koks fluoridų kiekis yra geriamajame vandenyje. Pakankamas fluoro kiekis apsaugo dantis nuo ėduonies, trukdo danties apnašoms prisitvirtinti prie danties paviršiaus, užtikrina taisyklingą augančio organizmo kaulų sistemos vystymąsi. Optimali fluoro koncentracija vandenyje laikytina 0,6-0,8 miligramo litre, tačiau per dideli fluoro kiekiai gali sukelti sveikatos sutrikimų. Nuolat vartojant vandenį, kuriame fluoro koncentracija yra apie 1,8 miligramo litre, pastebima dantų fluorozė, ypač tai pavojinga ikimokyklinio amžiaus vaikams. Fluorozės pažeisti dantys iš pradžių atrodo tarsi ant dantų kauburelių būtų sniego kepurėlės. Jei pažeidimai gilesni, gali atsirasti duobelių, erozijų, danties vainiko defektų. Fluorozė pažeidžia tiek pieninius, tiek nuolatinius dantis, tačiau pastarieji pažeidžiami dažniausiai. Vartojant vandenį, kuriame fluoridų yra 3-6 miligramai litre, gali vystytis kaulinio audinio fluorozė, gali būti pastebimi skydliaukės, kasos ir antinksčių veiklos sutrikimai.

Ką daryti esant per dideliam fluoro kiekiui?

Medikai rekomenduoja regionų, kuriuose tiekiamas geriamasis vanduo su padidėjusiu fluoridų kiekiu, gyventojams vengti produktų, kuriuose yra daug fluoro, pavyzdžiui žalios arbatos, špinatų, jūros kopūstų, žuvies (jūros žuvų, krevečių). Nerekomenduoja naudoti dantų pastų, turinčių fluoro, visiems vaikams iki penkerių metų (nepriklausomai nuo gyvenamojo regiono ir nuo vandens kokybės), nes jie dar nemoka išskalauti burnos ir gali praryti pastos. Taip į organizmą patenka fluoro, kuris gali tapti dantų fluorozės priežastimi. Rekomenduojama gerti pieną ir virintą vandenį. Virinant vandenį, dalis fluoro nusėda su kalcio druskomis, todėl po virinimo vandeniui reikia leisti nusistovėti, paskui nupilti ir tik tada gerti. Vaikams reikėtų kuo daugiau vartoti pieno ar jo produktų (piene esantis kalcis sujungia fluoro junginius). Taip pat rekomenduojamas vitaminas C, kuris padeda greičiau fluorui pasišalinti iš organizmo. Dantis valyti pasta, turinčia mažiau fluoro, o po to labai gerai išskalauti burną..

 

 

 

Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.