Šiandien minime: |
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis] Europos imunizacijos savaitė |
Visos minėtinos dienos >>> |
Pasaulis mini šią dieną norėdamas atkreipti dėmesį į jaunimo problemas ir aktualijas, skatinti jaunimą drąsiai reikšti savo sumanymus, troškimus ir svajones, o mes savo ruožtu atkreipti dėmesį į paauglių ir jaunuolių tarpe dažniausiai sutinkamas sveikatos problemas. Psichikos sveikatos sutrikimai, fizinio aktyvumo stoka ir su tuo susijusi netaisyklinga laikysena bei stuburo ligos, ydingi mitybos įpročiai – tai vienos aktualiausių sveikatos bėdų jauname amžiuje.
Psichinės sveikatos sutrikimai paauglių ir jaunimo tarpe
Kokie psichinės sveikatos sutrikimai būdingi paaugliams ir jaunuoliams? Psichikos sveikatos specialistai teigia, kad depresija, stresas, nerimo sutrikimai vis dažniau sutinkami paauglių ir jaunimo tarpe. Tarp paauglių, sergančių depresija, priklausomų nuo psichiką veikiančių medžiagų, agresyvaus, impulsyvaus elgesio, didesnė savižudybių rizika. Savanoriškas pasitraukimas iš gyvenimo gali būti ir impulsyvus atsakas į krizinę gyvenimo situaciją: tėvų skyrybos, nesėkmės moksle, santykiuose su draugais ir t.t.
Veiksnius, darančius teigiamą ar neigiamą įtaką psichikos sveikatai, galima suskirstyti į biologinius, psichologinius ir socialinius. Biologiniai veiksniai – tai įgimtas polinkis sirgti tam tikromis ligomis, net depresija gali būti genetiškai paveldima. Psichikos sveikatos specialistai ir mokslas teigia, kad genetika – dar ne lemtis, o psichikos sveikatai didesnę įtaką turi aplinka. Informacijos gausa, didėjantis intelektinio darbo krūvis, populiariosios kultūros vertybės, skatinančios būti geresniam, išskirtiniam, konkuruoti - daro didelį spaudimą psichikai jau nuo ankstyvos vaikystės. Tai pagrinde ir sąlygoja tokią gausą psichikos sveikatos sutrikimų paauglių ir jaunimo tarpe.
Ką daryti? Kuo anksčiau nustatomas psichikos sveikatos sutrikimas ir pradedamos taikyti atitinkamos priemonės, tuo gydymo rezultatai yra geresni. Jaunuolio dirglumas, maištavimas, pyktis gali būti ir depresijos išraiška. Todėl tėvai, pedagogai turėtų atidžiai stebėti paauglių elgesį, nuotaikos svyravimus. Pastebėję, kad vaikas nuolat yra liūdnas, kad nesiseka mokslai arba jis nemoka palaikyti santykių su bendraamžiais, kreiptųsi į specialistus pagalbos ir patarimo.
Psichikos problemų gydymas pradedamas nuo psichologinės pagalbos ir psichoterapijos. Labai svarbu psichologinė atmosfera namuose: kad namuose būtų bendraujama, kalbama, išsiaiškinamos problemos, bėdos. Jeigu problemų savarankiškai išspręsti nepavyksta, būtina kreiptis į psichikos sveikatos specialistus: psichologą, psichiatrą, psichoterapeutą.
Netaisyklinga laikysena ir fizinio aktyvumo stoka
Populiarėjant informacinėms technologijoms, jauni žmonės vis mažiau laiko skiria aktyviam poilsiui. Dėl mažo fizinio aktyvumo vis dažniau nustatomas viršsvoris, širdies ir kraujagyslių sutrikimai, dislipidemija. Viena dažniausių kaulų – raumenų sistemos ligų jauname amžiuje - netaisyklinga (ydinga) laikysena - skoliozė.
Taisyklinga laikysena yra būtina augančiam organizmui – ji apsaugo sąnarius nuo perkrovos, traumų, užtikrina sveiką ir kokybišką raumenų veiklą, viso kūno veiklos darną. Taisyklinga laikysena yra išugdoma, svarbu suformuoti teisingą jaunuolio darbo aplinką, stebėti judėjimo bei sėdėjimo manieras.
Netaisyklingos laikysenos priežastys
Silpnai išsivystę raumenys ir mažas fizinis aktyvumas;
Vienpusiškas atskirų raumenų grupių treniravimas, dėl to asimetriškai vystosi dešinės ir kairės bei priekinės ir užpakalinės kūno pusės raumenys;
Netinkami baldai, apšvietimas, ilgas sėdėjimas prie kompiuterio žiūrint televizorių;
Neskiriamas dėmesys kūno kultūrai ir laikysenai ugdyti;
Ką daryti? Būtina to mokytis stebint ir dažniau keičiant kūno padėtį, skirti pakankamai laiko fiziniam aktyvumui ir poilsiui. Jeigu įtariate netaisyklingą laikyseną ar skoliozę būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Gydytojas ortopedas - traumatologas ar gydytojas reabilitologas išsamiai įvertins kaulų raumenų sistemos sutrikimus ir sudarys reabilitacijos ir prevencijos planą.
Paauglių ir jaunuolių profilaktiniai sveikatos patikrinimai
Norint kuo anksčiau aptikti sveikatos sutrikimus, kuriuos galima lengvai pašalinti, būtina periodiškai tikrinti sveikatą. Paauglių ir jaunimo profilaktiniai sveikatos patikrinimai turi būti atliekami kartą metuose. Tuo tikslu reikia registruotis pas savo šeimos gydytoją, kuris atliks apžiūrą ir paskirs būtinus tyrimus. Be standartinės sveikatos patikros, dėl laikysenos ar fizinio pajėgumo įvertinimo taip pat galima kreiptis į gydytoją reabilitologą, kuris prevencijos tikslais gali paskirti reabilitacijos procedūras.
Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.