Siekiant sumažinti vaikų dantų ėduonies paplitimą Telšių rajone, Telšių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras tėveliams, auginantiems nuo 4 iki 14 metų amžiaus vaikus, gegužės 28 d. Telšių „Atžalyno” pagrindinės mokyklos aktų salėje organizavo nemokamą paskaitą tema „Vaikų burnos ertmės priežiūra. Krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa”. Paskaitą skaitė gyd. odontologė A. Vyšniauskaitė.
Paskaitos metu tėveliai buvo supažindinti ne tik kaip tinkamai prižiūrėti vaikų dantis, kokios dažniausiai yra daromos burnos ertmės priežiūros klaidos, bet ir pristatyta nemokama krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai. Pagal pernai metais įsigaliojusią naująją redakciją statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“ – odontologo konsultacija tapo privaloma, todėl tėveliai buvo raginami nepražiopsoti ir tikrinantis sveikatą mokyklai, jeigu yra galimybė būtinai juos silantuoti.
Silantavimas yra viena iš pagalbinių priemonių, padedančių sumažinti dantų ėduonies atsiradimo tikimybę, nes nuolatiniai krūminiai dantys yra padengiami bakterijoms ir angliavandeniams patekti į dantų vageles bei įdubas neleidžiančia medžiaga. Dažnai šia paslauga nespėjama pasinaudoti, nes kreipiamasi per vėlai, kai dantukai dėl netinkamos burnos higienos jau yra pažeisti ir jų silantuoti nebegalima, todėl kviečiame tėvelius aktyviau naudotis šia silantavimo galimybe ir taip pasirūpinti savo vaikų burnos ertmės sveikata.
Dažniausiai užduodami klausimai apie silantavimą: Kas yra silantai? SILANTAI – tai skysta plombinė medžiaga, kuria yra padengiamos ką tik išdygusių nuolatinių krūminių dantų vagelės. Tai dantų ėduonies profilaktikos priemonė, sauganti dantų vageles nuo mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių, o joje esantis fluoras papildomai stiprina dantų emalį. Užliejus vageles silantu, tokių dantų kramtomasis paviršius tampa lygesnis ir lengviau išvalomas, nes dėl ypatingos vagelių formos neįmanoma pilnai jų išvalyti jokiu dantų šepetėliu. Silantais dengiami tik sveiki dantys, todėl patartina dengti kiekvieną išdygusį krūminį dantį, nelaukiant kol išdygs kiti.
Ar silantai visiškai apsaugo nuo ėduonies? Nors dantų ėduonies profilaktika gali būti vykdoma įvairiomis priemonėmis, tačiau įrodymais pagrįsti medicinos duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą. Specialistai teigia, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų.
Kokio amžiaus vaikams reikia silantuoti dantis?
Efektyviausia silantuoti vos išdygo pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Tai yra 6-14 metų vaikams. Delsti negalima, nes vėliau padengimas silantais neduos norimo efekto. (Būna atvejų, kad vaikams nuolatiniai krūminiai dantys ima dygti anksčiau, todėl silantuoti juos galima ir anksčiau negu sulaukus 6 metų).
Ar reikia ruošti dantis silantavimui? Taip. Tik pradėjusius dygti nuolatinius šoninius (kartais- ir priekinius) dantis reikia ypač kruopščiai valyti. Patartina naudoti jų valymui specialų vieno danties šepetėlį. Geriausia, kad vaikams iki 10 metų, dantis padėtų valyti tėvai, o valymui naudotų 1450 ppm fluoro turinčią dantų pastą.
Ar skauda silantuojant dantis? Tai yra neskausminga, keliolika minučių trunkanti procedūra. Dantuko gręžti nereikia. Danties paviršius yra nuvalomas specialiu dantų šepetėliu, apdorojamas specialiais skysčiais ir padengiamas silantu naudojant specialų švirkštą. Po to silantas sukietinamas naudojant ultravioletinę šviesą.
Ar ši paslauga mokama? Pagal prevencinę Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programą šios paslaugos programoje dalyvaujantiems nuo 6 iki 14 metų vaikams teikiamos nemokamai asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Nesudarę šių sutarčių privačiai dirbantys odontologai šių paslaugų nemokamai neteikia.
ĮSTAIGOS, SUDARIUSIOS SUTARTIS SU ŠIAULIŲ TLK DĖL VAIKŲ KRŪMINIŲ DANTŲ DENGIMO SILANTINĖMIS MEDŽIAGOMIS PASLAUGŲ TEIKIMO IR APMOKĖJIMO:
Ar reikia valyti silantais padengtus dantis? Būtina ir toliau kruopščiai valyti visus dantis šepetėliu, nepamiršti valyti tarpdančių siūlais ar specialiais tarpdančių šepetėliais. Silantai saugo dantis iš viršaus, o tarpdančiuose mikrobai sėkmingai veisiasi ir dantys vis tiek gali sugesti, jei bus netinkamai valomi.
Ką daryti jeigu iškrito silantas? Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.
Kiek metų silantai laikosi? Silantai laikosi kiekvienam skirtingai. Tai priklauso nuo sąkandžio, dantų valymo ir be abejo mitybos. Gydytojų odontologų tikslas, kad silantai laikytųsi 10 metų, bet yra labai džiugu, jei jie laikosi bent 2 metus po silantavimo. Reikia, nepamiršti, kad tik išdygę dantys būna silpnai mineralizuoti ir apsauga būtina. Dėl silantų dantys sustiprėja ir per keletą metų vaikai paauga ir išmoksta geriau valyti dantis, todėl net silantams nukritus, tikėtina, jog dantys išliks sveiki daugybę metų ir jų nereikės gręžti, ir plombuoti.
Ką daryti, jei pavėlavome silantuoti ir dantys jau pradėjo gesti, t.y. juos pažeidė pradinis ėduonis? Esant pradinei ėduonies stadijai, įmanoma dantis išgelbėti nuo gręžimo ir plombavimo tinkamu dantų valymu (vieno danties šepetėlis, dantų pasta su dideliu fluoro kiekiu), cukraus ribojimu bei gazuotų gėrimų nevartojimu. Odontologas tokiu atveju gali pasiūlyti periodiškai užtepti fluoro laką bei fluoro želę dantų sustiprinimui.
Linkime visiems tėveliams teisingai pasirinkti ir tinkamai pasirūpinti vaikų sveikata, nes be tėvų rūpesčio vaikai yra bejėgiai!