VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

Šiandien minime:
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis]
Europos imunizacijos savaitė
Visos minėtinos dienos >>>
Specialistai primena, kad skiepų nuo maliarijos nėra. Pagrindinės maliarijos profilaktikos priemonės – reguliarus antimaliarinių preparatų vartojimas ir apsisaugojimas nuo uodų įkandimų repelentais, rašoma pranešime spaudai.
Maliarija – plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti maliarija. Kasmet šia liga suserga 400–500 mln. žmonių, iš kurių 1,5–2 mln. miršta. Didelę jų dalį sudaro vaikai iš subtropinės Afrikos. Šiame žemyne nuo maliarijos kas minutę miršta vienas vaikas.
Maliarija, dar kitaip vadinama pelkių karštinė – tai parazitinė liga, užkrečianti raudonuosius kraujo kūnelius. Šią ligą žmonėms perduoda Anopheles uodų patelės, ypač auštant arba leidžiantis saulei. Žmogui įgėlęs užkrėstas uodas įleidžia į kraują maliarijos parazitų. Maliarijos sukėlėjai krauju keliauja į kepenis ir po mažiausiai 7 dienų inkubacinio laikotarpio užkrečia raudonuosius kraujo kūnelius, sukeldamas mažakraujystę, parazitemiją. Inkubacinis periodas gali trukti nuo kelių savaičių iki metų.
Maliarijos simptomai: karščiavimas (iki 40C), sąnarių skausmai, galvos skausmas, nuolatinis vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmai, kosulys. Maliarija gydoma vaistais, kurie gali būti geriami, leidžiami į veną ar raumenis. Norinti išvengti uodų įkandimų reikėtų: vilkėti rankas ir kojas dengiančius rūbus, neuždengtas kūno vietas papurkšti specialiomis uodus atbaidančiomis priemonėmis, miegoti užsiklojus tinkleliu nuo uodų, naudoti dūmus skleidžiančias rites, pritvirtinti ant langų ir durų tinklelius, vakarais vengti būti arti vandens telkinių ar baseinų. Taip pat reikėtų vartoti antimaliarinius vaistus (profilaktiškai arba gydymui), kuriuos parenka ir paskiria medicinos specialistas. Nėščioms moterims, mažiems vaikams ar kūdikiams nerekomenduojama vykti į vietoves, kur siaučia maliarija. Jeigu kelionės negalima išvengti, reikėtų ypač rūpestingai naudoti apsaugos priemones.
 
Daugėjant žmonių, vykstančių į tropinius kraštus, didėja galimybė įvežti maliariją. Jei anksčiau į Lietuvą maliarija buvo įvežama tik jūreivių, tai pastaraisiais metais daugėja turistų, verslininkų įvežtinės maliarijos atvejų. 2003–2012 m. įvežtine maliarija Lietuvoje sirgo 36 asmenys, iš kurių 2 žmonės mirė 2003 m. ir 2007 m.


Grįžus iš šalies, kurioje galima maliarijos užsikrėtimo rizika ir sukarščiavus, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją. 
 
KELIAUTOJŲ DĖMESIUI, prieš kiekvieną kelionę pasitikrinkite kokias apsaugos priemones reikia naudoti vykstant į svetimas šalis, tai padaryti galite
čia

 
Plačiau apie pačią ligą galite paskaityti
čia.
 
http://www.malariahotspots.co.uk/
Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.