VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

Šiandien minime:
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis]
Europos imunizacijos savaitė
Visos minėtinos dienos >>>
Kovo 24 dieną PSO sprendimu minima Pasaulinė tuberkuliozės diena, skirta geriau informuoti planetos gyventojus apie šią pavojingą ligą. Pasaulinė tuberkuliozės diena tapatinama su tuberkuliozės (TB) bakterijos atradimo data. Ligos sukėlėją – 1,5-3,5 mikrono ilgio lazdelės formos bakteriją – 1882 m. kovo 24 d. atrado vokiečių mokslininkas Robertas Kochas, už siekį nugalėti TB visame pasaulyje apdovanotas Nobelio premija. Pasaulinę TB dieną PSO ragina kiekvieną visuomenės narį semtis žinių apie nematomą ir klastingą ligą, mokytis ir mokyti kitus saugoti savo, savo šeimos, bendruomenės, valstybės sveikatą ir gerovę. PSO naujausios ataskaitos „Pasaulinė TB kontrolė: priežiūra, planavimas, fi nansavimas“ duomenimis, sergamumas TB ir epidemijos grėsmė, 2001 m. PSO Europos regiono šalyse pasiekusi kritinę ribą, šiuo metu mažėja. Tačiau ši klastinga liga vis dar išlieka pavojingiausių sveikatai ligų sąraše.

Tuberkuliozė (TB) tai infekcinė liga kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija perduodama oro lašeliniu būdu. Pagrindinis TB šaltinis yra žmogus sergantis atvira plaučių TB. Infekcija dažniausiai pažeidžia plaučius, bet taip pat gali pažeisti ir kitus žmogaus organus ar audinius: smegenis, inkstus, kaulus ir stuburą. Negydomas TB sergantis žmogus gali mirti.


Kaip plinta TB?

TB mikrobai patenka į orą kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosti ar čiaudi. Priklausomai nuo aplinkos, taip išskirti mikrobai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus įkvėpęs TB mikrobais užteršto oro gali tapti infekuotu.

Koks skirtumas tarp žmogaus užsikrėtusio TB ir žmogaus sergančio TB?

Užsikrėtę TB asmenys savo organizme turi TB mikrobą, bet jis nėra aktyvus ir nesukelia ligos, nepasireiškia TB būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos, bet tai yra laiko klausimas kada dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc) gali susirgti TB. Trečdalis visos pasaulio populiacijos yra užsikrėtę TB bakterija, iš jų 5-10 proc. susirgs tuberkulioze.
Sergančių TB žmonių organizme mikrobai aktyviai dauginasi, jiems pasireiškia TB būdingi simptomai, taigi kosėdami jie platina užkratą. TB dažniausiai užsikrečiama, jei yra kadieninis kontaktas taip užkrečiami šeimos nariai ir darbo kolegos.

Kaip diagnozuojama TB?
Tuberkulino (TB odos) testas naudojamas siekiant nustatyti ar žmogus užsikrėtęs TB. Sveikatos priežiūros specialistas įšvirkščia nedidelį kiekį skysčio, vadinamo tuberkulinu, po oda vidinėje dilbio dalyje. Po 2 ar 3 dienų, sveikatos priežiūros specialistas įvertina odos reakciją. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Išmatavus patinimą nustatoma ar testas teigimas ar neigimas. Teigimas testas paprastai reiškia, kad žmogus yra infekuotas TB.
Paprasčiausias tyrimas yra skreplių ištyrimas dėl TB mikobakterijų Cillio-Nilseno metodu. Šiuo metu šalyje yra 14 mikroskopijos centrų, kur tiriami skrepliai ar kita medžiaga dėl tuberkuliozės mikobakterijų. Šio tyrimo dėka galima greitai diagnozuoti TB, ir paskirti reikiamą gydymą. Labai svarbu ligonį, išskiriantį tuberkuliozės mikobakterijas greitai izoliuoti ir skirti reikiamą gydymą, kontroliuojamą medicinos personalo.

 

KAIP AŠ ATPAŽINSIU PLAUČIŲ TUBERKULIOZĘ?
Neužmirškite, kad tuberkuliozė yra klastinga liga. Susirgimo pradžioje nusiskundimų būna nedaug. Kol liga nėra išplitusi, tuberkuliozę galima įtarti, kai žmogų vargina:
· skausmas krūtinėje, pečių plote;
· nuovargis;
· prakaitavimas;

· apetito stoka, svorio kritimas;
· kosulys: sausas ar su skrepliais, trunkantis ilgiau nei savaitę;

· karščiavimas, ligos pradžioje – nedidelis, iki 37,5 °C; · skrepliavimas su kraujo priemaiša.


Tarp ES šalių keliems vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų daugiausiai registruota Lietuvoje


2014 m. Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centro pateiktoje ataskaitoje pagal dauginio antituberkuliozinių vaistų atsparumo (DAV-TB) tarp naujų laboratoriškai patvirtintų plaučių tuberkuliozės atvejų Europos sąjungos/Europos ekonominei erdvei priklausančiose šalyse Lietuva yra pirma šalis, Rumunija - antra. Iš 499 tokių atvejų Europos regione net 116 registruota Lietuvoje, Rumunijoje – 113.  Iš naujų laboratoriškai patvirtintų plaučių TB atvejų Lietuvoje DAV-TB sudarė 11,8 proc., Estijoje – 20,5 proc.  

Pagal antituberkuliozinių vaistų atsparumą tarp anksčiau gydytų laboratoriškai patvirtintų plaučių tuberkuliozės atvejų Europos regione Lietuva yra antra šalis, pirma – Rumunija. Iš 718 tokių atvejų Europos regione 153 registruoti Lietuvoje, Rumunijoje – 416. Iš bendro laboratoriškai patvirtintų, ankščiau gydytų tokių atvejų skaičiaus Estijoje DAV-TB sudarė 50 proc., Lietuvoje – 44,3 proc., Rumunijoje - 20,7 proc. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2013 m. Lietuvoje tuberkulino mėginys buvo atliktas 32 080 įvairaus amžiaus vaikų iš kurių 87 vaikams diagnozuota tuberkuliozė, 11 iš jų – atvira šios ligos forma.

Daugiau informacijos apie tuberkuliozę rasite www.ulac.lt


Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.