VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

Šiandien minime:
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis]
Europos imunizacijos savaitė
Visos minėtinos dienos >>>
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, antradienį minima Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena.
 
Kas yra mikčiojimas?
 Mikčiojimas – kaip ledkalnis. Tai, kas kyšo paviršiuje, kas girdima ir matoma, - yra mažesnysis jo gabalas. Kur kas didesnė yra apatinė jo dalis – drovumas, baimė, kaltė ir visi kiti jausmai, kurie išlenda, kai bandoma pasakyti paprasčiausią sakinį, ir jis neišeina.


Apie jokį kitą bendravimo sutrikimą nėra prirašyta tiek daug kaip apie mikčiojimą. Taip pat daug yra įvairiausių bandymų suformuluoti mikčiojimo apibrėžimą, ir jų bendras vardiklis yra tai, kad “mikčiojantis žmogus kalba nesklandžiai”.
 
Ar mikčiojimas išgydomas?
 
Į šį klausimą nėra paprasto atsakymo.
 
Didžiausia tikimybė užkirsti kelią mikčiojimui yra tada, kai jis tik prasidėjo, t.y. dažniausiai apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus. Tada nuo tėvų operatyvumo priklauso beveik viskas, tačiau jie turi žinoti, ką daryti ir mokėti tai daryti.
 
Mikčiojantys su stažu gali daugiau ar mažiau susilpninti savo mikčiojimo simptomus, gali daugiau ar mažiau pakeisti savo psichologinę nuostatą problemos atžvilgiu, pagaliau jie gali netgi pasiekti puikų kalbos sklandumą, ir visi tie rezultatai bus nuostabūs ir sveikintini. Bet čia dar svarbu, kad žmogus nuoširdžiai nebelaikytų savęs mikčiojančiu, o tam reikia nebemikčioti kelerius metus, reikia tiesiog pamiršti mikčiojimą, o tai pavyksta toli gražu ne dažnam. Tam reikia žinių, specialistų pagalbos, noro, valios ir kantrybės.
 
Šiandien kiekvienas mikčiojantysis gali praeiti kalbos terapiją su matomais rezultatais, jei ji pravedama profesionaliai ir jei pats pacientas į gydymą atsineša didelį pasiruošimą investuoti daug laiko ir ištvermės.
 
Mikčiojimas dažniausiai pasitaiko tarp ikimokyklinio amžiaus vaikų ir mažėja vyresnio amžiaus grupėse. Apie 5% visų vaikų per savo gyvenimą yra mikčioję kelis mėnesius ar ilgiau. Vienose šeimose mikčiojimas yra labiau paplitęs, kitose - mažiau. Pavyzdžiui, jeigu tėvas ar motina kada nors mikčiojo, tikimybė, kad jų vaikai mikčios, yra tris – penkis kartus didesnė negu šeimose, kuriose nė vienas iš tėvų nemikčiojo. Šeimose, kur mikčioja mama, rizika turėti mikčiojantį vaiką yra didesnė, nei ten, kur mikčioja tėtis.
 
Mikčiojančios įžymybės
 
Tarp suaugusiųjų maždaug trys žmonės iš tūkstančio mikčioja labai stipriai ir jaučia, kad jų išsilavinimą, profesinius ir socialinius pasiekimus mikčiojimas paveikė neigiamai. Tačiau kaip kontrastą galima išvardinti gana daug žymių žmonių, kurie mikčiojo beveik visą gyvenimą.
 
Mozė Aristotelis;    Izaokas Niutonas;      Čarlzas Darvinas;      Winstonas Čerčilis;
 
Merilin Monro (Marilyn Monroe), jos tikroji pavardė Norma Jean Baker (1926-1962) – aktorė. Tylus balsas ir sustiprintas iškvėpimas padėjo jai slėpti savo mikčiojimą. Per visą savo legendinę karjerą vienodai žavėjo kino žiūrovus ir savo partnerius.
 
Briusas Vilis (Bruce Willis) – aktorius, vienas iš šiandieninių Holivudo įžymybių.
 
Robert Merrill – pasaulinio garso baritonas, pirmasis amerikietis, sudainavęs 500 spektaklių Metropolitan Opera.

Carly Simon – dainininkė, už daug gerų įrašų apdovanota Oskaru ir Grammy.

Ir šimtai, tūkstančiai puikiausiai atliekančių savo darbą žymių mokslininkų, gydytojų, inžinierių, dailininkų, muzikų, kurių kasdien nemini nei radijas, nei televizija, nei spauda.
 
Jie įžymūs ir lydimi sėkmės, jie neleido mikčiojimui savęs sustabdyti.


 
Daugiau informacijos:
Mikčiojimo problemų klubas
Prezidentas: Dr. Vidūnas Ramša
Tel./faks. 85 215 06 08,
mob. tel. 8 687 75120

El. paštas viramsa@aiva.lt
Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.