
Šiandien minime: |
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis] Europos imunizacijos savaitė |
Visos minėtinos dienos >>> |
Spalio 4 dieną Kelmėje surengta Šeimos sveikatos metams skirta teorinė praktinė
konferencija „Sveika šeima – visuomenės sveikatos pagrindas“, kuri jau buvo organizuojama keturioliktą kartą. Sveikatos srityje dirbantys mokslininkai parengė devynis pranešimus apie sveikatos resursus, slypinčius šeimoje ir kaip kovoti su šeimos erozija.
Dalyviai, susirinkę į konferenciją labai šiltai sutiko Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrą Vytenį Povilą Andriukaitį, kuris į Kelmę atskubėjo iš Austrijoje vykusio tarptautinio sveikatos forumo ir jo pabaigos nusprendė nelaukti. Ministras sakė: „Tarptautinis forumas - labai svarbu, bet dalyvauti Jūsų konferencijoje Kelmėje, kur taip nuoširdžiai rūpinamasi visuomenės sveikata, man yra svarbiau“. Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis parengė pranešimą „Šeimos aspektas sveikatos politikoje“. Ministro kalba buvo labai šilta, emocionali: „Aš gimiau užpoliarėje. Buvau penktas vaikas šeimoje. Bet mano šeima buvo laiminga. Kas atsitiko šiandien, kad jaunos, protingos šeimos, kurios gali auginti vaikus, jų neaugina arba augina vieną, du? Juk ruso jau nebėra. Nėra ko kaltinti. Traukiamės kaip Šagrenės oda. Per greitai nykstame. Po poros dešimtmečių ligoninėse turėsime pakankamai tobulos įrangos, bet jau nebebus ką gydyti. Kodėl kitos šalys pajėgia gerinti demografinius rodiklius, o Lietuva ne?“ Demografinę krizę V. P. Andriukaitis pavadino nacionaline tragedija. Ir kaltas čia ne vien gimstamumas. Labai daug Lietuvos žmonių per anksti miršta. Per ketverius pastaruosius metus per anksti mirė 34 tūkstančiai, 30 – 50 metų, Lietuvos žmonių. Išduota 19 tūkstančių licencijų prekybai alkoholiu. Kiek ten šeimų ašarų? Išduota 18 tūkstančių licencijų prekybai tabako gaminiais. V.P. Andriukaičio nuomone, visuomenei reikia naujų M. Valančiaus pasekėjų, kurie prikeltų šeimos ir mokyklos autoritetą, suburtų žmones, įtaigiai mokytų stiprinti šeimos sveikatą. Juk šeimoje žmogus praleidžia daugiausia laiko. Šeimos sveikatinimui turėtų būti skiriamos ir visuomenės sveikatos biurų programos. Ministras pasakojo kartais eidamas pro mokyklą pakalbinąs mokinius kurie susirinkdavo parūkyti. „Jie tokie pasenę, prislėgti. Mokytojams su tokiais vaikais tikrai sunku dirbti.“ – sakė ministras. Bet kodėl taip yra? Veikiausiai, dėl fizinio aktyvumo stokos, neracionalios mitybos, kenksmingų medžiagų maiste ir aplinkoje, psichologinių problemų.
Taip pat ministras kalbėjo apie artėjančia Europos Parlamento sesiją Strasbūre, kurios metu bus balsuojama dėl Tabako produktų Direktyvos pakeitimų. Pasakojo kiek milijonų pinigų ir koks skaičius darbuotojų buvo mesta į šia kovą iš tabako pramonės, kad tik tokia direktyva nebūtų priimta. Mūsų ministras žadėjo visomis jėgomis kovoti už tai, kad šis sprendimas, kurio priemonėmis bus mažinamas rūkymas ir stiprinama ES piliečių sveikatos apsauga, būtų priimtas. Todėl norime pasidžiaugti, kad po įvykusios sesijos ir V. P. Andriukaičio kalbos, kurią parlamentarai palydėjo plojimais ši direktyva vis dėl to buvo priimta.
Po ministro, pranešimus ėjo skaityti kiti Lietuvos iškilūs asmenys tokie kaip: Jūratė Margerienė, Aurelijus Veryga, Roma Survilienė, Algirdas Utkus, Vladas Vaitkevičius, Sigita Lesinskienė, Audronė Galvonaitė, Eglė Slabšinskienė. Buvo kalbama apie apsinuodijimus; iššūkius sveikai gyvenimo pradžiai; meną ir sveikatą; aplinkos veiksnius turinčius įtakos vaisiaus raidai; sveikatos aplinką šeimose kurios augina neįgalius vaikus; paauglių emocinės sveikatos ir elgesio gerinimo galimybes; klimato ir orų įtaką žmonių sveikatai.
Pastebėjimai iš pranešimų:
Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis džiaugėsi, jog Lietuvoje sumažėjo nėščiųjų ir kūdikių mirtingumas, kuriamos naujagimiams palankios ligoninės, 221 mokykla priklauso Europos sveikatos stiprinimo tinklui, tačiau apgailestavo dėl Lietuvą ištikusios demografinės krizės.
Apsinuodijimai yra viena iš dažniausių mirties priežasčių Lietuvoje. Dažniausia apsinuodijama alkoholiu ir vaistais. Pastarąjį dešimtmetį daugiau negu pusė dėl apsinuodijimo mirusių žmonių apsinuodijo alkoholiu.
Dažniausia alkoholį vartoja ir rūko 25 – 34 metų moterys, tos, kurios yra potencialiausios vaikų gimdytojos. Dar negimę vaikai tampa priklausomi nuo alkoholio ir tabako. Tokių mamų vaikai pirmą – antrą savo gyvenimo parą pradeda keistai elgtis. Medikas tai pavadino abstinencijos reiškiniu. Rūkanti mama kūdikį pripratino prie nikotino.
Klimatologė Audronė Galvonaitė stebėjosi, kai jaunos šeimos Lietuvoje spaudžiant 20 laipsnių šalčiui, su mažais vaikais skrenda švęsti Naujųjų Metų į šiltus kraštus, kur spigina 40 laipsnių karštis. 60 laipsnių skirtumas organizmui, o ypač mažo vaiko, didžiulis išbandymas. Tai nesveika. Žmonės iš tokių poilsinių kelionių grįžta labiau pavargę nei pailsėję.
Informaciją paruošė:
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas Mantas Karečka
Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.