VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

Šiandien minime:
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis]
Europos imunizacijos savaitė
Visos minėtinos dienos >>>

 Neteisėtas narkotikų vartojimas ir prekyba yra pasaulinio masto reiškinys, keliantis grėsmę sveikatai ir socialiniam stabilumui. Statistika rodo, kad maždaug vienas iš trijų jaunų europiečių yra bandęs nelegalių narkotikų, o nuo jų perdozavimo mažiausiai kas valandą miršta po vieną žmogų. Jungtinių Tautų narkotikų konvencija yra apibrėžusi daugiau nei 100 narkotinių medžiagų, sukeliančių centrinės nervų sistemos intoksikaciją ir greitą priklausomybės vystymąsi. Pradedant kanapėmis, jų derva, opiumu, morfijumi, heroinu, baigiant natūraliais ir sintetiniais opiatais. Narkotikų žala tiek pačiam žmogui, tiek visuomenei yra itin didelė. Narkotikai palaipsniui ne tik ardo narkotines medžiagas vartojančio žmogaus organizmą, bet ir neigiamai veikia aplinkinių, šeimos narių gyvenimo kokybę, psichologinį, socialinį stabilumą. Narkomanais dažniau tampa irzlūs, jautrūs, greitai netenkantys dvasinės pusiausvyros, greitai pasiduodantys kitų įtakai jaunuoliai. Jei po pirmos dozės žmogus išgyvena lyg ir euforiją, tai vėliau euforija silpnėja, vystosi tolerancija vartojamai narkotinei medžiagai. Taip susergama narkomanija, kuri yra glaudžiai susijusi su didėjančiu nusikaltimų skaičiumi bei AIDS plitimu visuomenėje. Viskas prasideda nelegalia nerealių pojūčių paieška, kol pamažu išsivysto psichinė, o vėliau ir fizinė priklausomybė narkotinėms medžiagoms.

Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis visoje Lietuvoje per dešimt metų (nuo 2000 m. iki 2010 m.) ligotumo psichikos ir elgesio sutrikimais vartojant narkotines medžiagas dinamika išaugo dvigubai (2000 metais – 95,3/100 tūkst. gyv.; 2010 metais –184,3/100 tūkst. gyv.). 2006-2010 metų duomenimis Lietuvoje sergančių priklausomybe narkotikams pagal amžiaus grupes – vyrauja jauni 25-34 metų asmenys, pagal lytį – daugiausia serga vyrai (virš 81 proc.), pagal gyvenamą vietą – mieste gyvenantys asmenys (virš 93 proc.).

Už narkotikų platinimą, gabenimą bei laikymą yra numatyta griežta baudžiamoji atsakomybė, nepaistant to, statistiniai duomenys rodo, kad didėja procentas Lietuvos nepilnamečių, jau išbandžiusių narkotikus. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, daug dėmesio skiriama narkotikų vartojimo prevencijai, reabilitacijai, vykdomos įvairios programos. Pati sėkmingiausia kvaišalų vartojimo prevencija – auklėjimas šeimoje, vertybinių nuostatų formavimas, vaiko problemų sprendimas ir tėvų pavyzdys, kuris teigiamai veikia nepilnametį, padeda ugdyti teigiamus įgūdžius, atsispirti neigiamai draugų įtakai. Kiekvienas vaikas ar jaunas žmogus yra  svarbi mūsų visuomenės dalis ir  tik kartu, tik bendromis pastangomis mes galime kovoti su šia visuotine problema, išmokti pasakyti „ NARKOTIKAMS - NE“

 

Daugiau naudingos informacijos galite rasti: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento tinklalapyje adresu

 http://www.ntakd.lt/lt/Informacine-medziaga/NTAKD-medziaga/ntakd-medziaga/#15

Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.