VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

Šiandien minime:
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis]
Europos imunizacijos savaitė
Visos minėtinos dienos >>>

Remiantis mirties priežasčių registro duomenimis, gimdos kaklelio vėžys Lietuvoje yra viena iš pagrindinių jaunų moterų (15 – 44 metų) mirties priežasčių. Mūsų valstybėje šios ligos sergamumo ir mirtingumo rodikliai yra itin aukšti lyginant su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, todėl jau nuo 2016 m. rugsėjo mėn. visos 11 metų mergaitės pradėtos nemokamai skiepyti nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį. Žmogaus papilomos virusas plinta lytiniu keliu. Tiek moterys, tiek vyrai susiduria su tokia pat rizika užsikrėsti ŽPV ir gali tapti viruso nešiotojais ir skleidėjais. Jei žmogaus organizmas šio viruso neįveikia - jis lieka ląstelėse (žmogus tampa viruso nešiotoju). Dėl to padidėja rizika susirgti gimdos kaklelio, makšties, vulvos, išangės, varpos, taip pat burnos, ryklės, gerklų ar liežuvio vėžiu.


Profilaktinės patikros ir skiepai – tai vieninteliai būdai, kurie padeda išvengti moterims gimdos kaklelio vėžio. Skiepytis nuo gimdos kaklelio vėžio prasminga beveik visų amžiaus grupių moterims, nes kitu atveju rizika užsikrėsti aukšto onkogeniškumo ŽPV (16 ir 18 tipais) išlieka visą gyvenimą. Yra nustatyta, kad vakcinos yra veiksmingiausios kol ŽPV nėra patekęs į organizmą t.y. iki lytinio gyvenimo pradžios, todėl 2015 m. birželio 12 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-757 šie skiepai yra įtraukti į Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių pagal kurį žmogaus papilomos viruso infekcijos vakcina (HPV) valstybės lėšomis yra skiepijamos tik 11 metų mergaitės. Yra skiepijama Silgard vakcina, kuri apsaugo nuo 6, 11, 16 ir 18 ŽPV tipų, sukeliančių ne tik gimdos kaklelio, bet ir makšties, išorinių lyties organų, išangės vėžį bei išorinių lyties organų karpas. Vakcinacijos schemą sudaro 2 dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, nuo 2016 m. rugsėjo iki 2017 m. gegužės mėn. Telšių apskrityje HPV vakcina jau yra paskiepyta 93,3 proc. tikslinės grupės.


Kiti norintys skiepytis (jaunesnės arba vyresnės mergaitės, moterys, visi vyriškosios lyties asmenys bei norintys skiepytis kita nei Silgard vakcina) gali tai padaryti savo lėšomis. Vyresniems nei 14 m. asmenims visaverčiam imuniniam atsakui susidaryti reikalingos nebe 2, o 3 vakcinos dozės.

Daugiau informacijos apie ŽPV ir skiepus galite rasti šiuo internetiniu adresu: http://www.ulac.lt/lt/zmogaus-papilomos-virusas

Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.