VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

Šiandien minime:
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis]
Europos imunizacijos savaitė
Visos minėtinos dienos >>>

Antibiotikai sukurti 1920 m., tačiau nuo tada jų veiksmingumas gydant infekcines ligas labai pasikeitė. Dėl didėjančio atsparumo antibiotikams, infekcinių ligų gydymas tampa vis sudėtingesnis.

Šiandien atsparumas antibiotikams yra viena didžiausių pasaulio sveikatos grėsmių. Ši problema yra daugelio veiksnių, tokių kaip netinkamas antibiotikų parinkimas ir paskyrimas, netinkamas ar savavališkas antibiotikų vartojimas, gydytojų rekomendacijų nevykdymas, pasekmė.

Kiekvienas turėtų žinoti, kad antibiotikai veiksmingi tik gydant bakterines, tačiau ne virusų sukeltas infekcijas. Todėl tokių simptomų ar ligų, kaip peršalimas ar gripas, daugelio kosulio ar gerklės skausmo atvejų, slogos, gydymas antibiotikais yra neveiksmingas ir netinkamas. Antibiotikų vartojimas virusinių susirgimų metu gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Šiais atvejais didėja antibiotikams atsparių infekcijų rizika, sunaikinamos reikalingos žarnyno bakterijos, o jų vietą užima žalingos, todėl vystosi disbakteriozė bei kiti virškinamojo trakto veiklos sutrikimai. Be to antibiotikai, ypač netinkamai juos vartojant, gali būti neurotoksiški, nefrotoksiški, hepatotoksiški ar sukelti alergines reakcijas.

Antibiotikų skyrimą gali sumažinti greitasis streptokoko nustatymo testas. Šis tyrimas atliekamas asmens sveikatos priežiūros įstaigose 2 ˗ 7 metų amžiaus vaikams, susirgusiems viršutinėmis kvėpavimo takų ligomis. Tai padeda gydytojams nuspręsti, ar reikalingas vaikui gydymas antibiotikais, kadangi dažniausiai ūminį ryklės/tonzilių uždegimą sukelia virusai.

Tinkamas antibiotikų vartojimas užtikrina gerą Jūsų, Jūsų šeimos bei kitų aplik Jus esančių žmonių sveikatą. Keletas patarimų, užtikrinančių tinkamą antibiotikų vartojimą:

1) antibiotikus vartokite tik paskyrus gydytojui;

2) tiksliai laikykitės gydytojų nurodymų ir nekoreguokite vaisto dozės bei vartojimo trukmės patys;

3) „netaupykite” antibiotikų kitam susirgimui ir patys neskirkite Jums paskirtų vaistų kitiems – kiekvienas susirgimas yra skirtingas ir nėra vieno visoms ligoms ir visiems žmonėms tinkamo gydymo;

4) nereikalaukite gydytojo išrašyti antibiotikų, nes reikalingą gydymą Jums paskirti gali tik gydytojas;

5) skiepykitės ˗ tai efektyvus būdas išvengti infekcijų, kurių gydymui gali reikėti antibiotikų, be to, tai sumažina infekcijos paplitimą.

Visi privalome išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, keisdami antibiotikų nepagrįsto ir neteisingo paskyrimo bei vartojimo elgesį.

Gydytoja pulmonologė Simona Simaitytė

Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.