Šiandien minime: |
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis] Europos imunizacijos savaitė |
Visos minėtinos dienos >>> |
Spalio 15-oji – Krūtų sveikatos diena. Telšių rajono visuomenės sveikatos biuras primena visoms moterims ir merginoms, kad jų pasirinktas gyvenimo būdas gali turėti įtakos jų sveikatai ir gali ateityje padėti išvengti krūties vėžio.
Krūties vėžys – tai dažniausiai moterims nustatoma onkologinė liga. Tai auglys, kuris susiformuoja sparčiai besidauginant pieno liaukų skiltis ir latakėlius išklojančioms ląstelėms. Kasmet pasaulyje nustatoma apie 1,4 milijono naujų krūties vėžio atvejų. Nuo šio vėžio miršta daugiau kaip 450000 pacientų. Kasmet krūties vėžys diagnozuojamas iki 1500 Lietuvos moterų.
Krūties vėžį lemiantys rizikos veiksniai:
Didžiausias sergamumas krūties vėžiu yra 50-70 metų amžiaus moterų grupėje. Jaunesnės moterys šia liga serga daug rečiau. Jei navikas yra aptinkamas ankstyvos stadijos, t. y., kai jis dar neapčiuopiamas, nesukelia jokių simptomų, apie 90 proc. moterų išgydomos.
Todėl, siekiant aptikti krūties piktybinius navikus dar iki kliniškai jiems pasireiškiant, t.y., ankstyvos stadijos, Lietuvoje nuo 2005 metų vykdoma moterų mamografinės patikros programa, kurios uždavinys – kas 2 metus tikrinti visas 50-69 metų moteris, nustatyti. Moterys, kurios yra jaunesnės ir pagal programą nėra įtraukiamos į atrankinius mamografijos tyrimus, bet turi artimų giminaičių, sirgusių krūties ar kiaušidžių vėžiu, turėtų pasikalbėti su šeimos gydytoju dėl krūtų tyrimo.
Įvairių šalių patirtis rodo, kad efektyvi mamografinės patikros prevencinė programa per 5 metus sumažina mirtingumą nuo šios ligos apie 30 proc.. Net 95 proc. moterų, kurioms nustatomas pirmosios stadijos krūties vėžys, gali visiškai pagyti.
Mamografija – tai paprastas ir saugus rentgeno tyrimas, trunkantis kelias minutes ie nesukeliantis jokių nemalonių pojūčių. Mamografinio tyrimo tikslumas 85-95 proc.
Krūties vėžys yra ta liga, kurią moteris gali pastebėti pati. Krūtis stebėti reikėtų nuo pat jaunystės kartą per mėnesį. Geriausia – pirmosiomis dienomis po menstruacijų, o menopauzės metu – tą pačią kiekvieno mėnesio dieną. Teisingai atliekama ie reguliari krūtų savityra padeda aptikti ankstyvus krūties pakitimus. Moterų krūties audinyje pokyčiai vyksta kiekvieną mėnesį. Audinys reaguoja į hormonų lygio pokyčius, atsirandančius menstruacinio ciklo metu.
Krūties savityros testą sudaro:
Kokie požymiai signalizuoja būtinybę apsilankyti pas specialistą?
Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.