Šiandien minime: |
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis] Europos imunizacijos savaitė |
Visos minėtinos dienos >>> |
Rugpjūčio 1-7 dienomis minime Pasaulinę žindymo savaitę. Šios savaitės minėjimo tikslas - skatinti išimtinį žindymą iki 6 mėnesių. Remiantis moksliniais tyrimais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kūdikius iki 6 mėn. išimtinai žindyti motinos pienu. O pagal augančio mažylio poreikius ir mamos galimybes žindymą tęsti iki 2 metų ir ilgiau.
Motinos pienas yra geriausias natūralus kūdikio maistas. Jis patenkina visus kūdikio poreikius pirmąjį gyvenimo pusmetį. Iš motinos pieno kūdikiui reikalingos maisto medžiagos gerai pasisavinamos. Todėl motinos pienu maitinamas kūdikis gerai auga ir vystosi. Motinos piene yra antikūnų, stabdančių bakterijų ir virusų dauginimąsi, leukocitų, todėl kūdikis gauna organizmo atsparumą didinančių medžiagų, kurios jį apsaugo nuo daugelio ligų sukėlėjų, toksinų bei alergenų. Motinos pienu maitinami kūdikiai yra atsparesni, rečiau serga, o susirgę lengviau ir greičiau pasveiksta.
Maitinimas krūtimi yra svarbus motinos ir vaiko bendravimui. Atsiranda glaudus tarpusavio ryšys. Maitinimas krūtimi turi įtakos vaiko ugdymui, o motinai padeda geriau suprasti savo kūdikį, pajausti jo poreikius.
Maitinimas krūtimi veikia ir motinos sveikatą. Maitinant gimdos sienelių raumenys smarkiai traukiasi, dėl to ji greičiau grįžta į normalią padėtį. Iš organizme sukauptų atsargų išlaisvinama geležis, be to ji geriau įsisavinama žarnyne, todėl mažėja motinos anemijos rizika. Maitinant greičiau krinta nėštumo metu priaugtas svoris. Kai kurie tyrimai rodo, kad maitinusios krūtimi moterys rečiau serga krūties, kiaušidžių ir gimdos vėžiu.
Maitinti krūtimi patogu, praktiška ir ekonomiška. Motinos pienas visada švarus ir šiltas. Maitinant motinos pienu pirmus 6 mėnesius kūdikiui nereikia jokio papildomo maisto ar skysčių. Su papildomais skysčiais gali patekti bakterijų, alergenų. Net tada kai aplinkos temperatūra aukšta, iš motinos pieno kūdikis gaus pakankamai vandens.
Pasaulinė žindymo savaitė šiemet remiasi praėjusių metų rudenį pasaulio lyderių iškeltais darnaus vystymosi tikslais. Jais siekiama mažinti socialinę atskirtį, nelygybę tarp pasaulio šalių, užtikrinti saugaus ir sveiko maisto bei vandens pasiekiamumą ir taip stiprinti sveikatą. Kartu labai svarbu plėtoti darnų žemės ūkio bei miestų vystymąsi.
Žindymas drąsiai gali prisidėti prie kiekvieno iš jų. Mažam žmogui mamos pienas atstoja švarų vandenį ir saugų maistą, ypač tose šalyse, kuriose labai trūksta maisto. Žindymas suteikia galimybę sveikai žindyti savo mažylius, ugdyti sveikus įpročius ir išsaugoti jų sveikatą, skatinti mokytis. Žindant nelieka pašalinių produktų ar pakuočių, todėl jis saugo aplinką. Yra skatinama sugyventi darniai – taip pat į visuomenės gyvenimą įtraukiant ir žindančias mamas, globojant ir sukuriant joms kuo palankesnę aplinką.
Parengė Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.