VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

Šiandien minime:
2025 balandžio 24 d. [Ketvirtadienis]
Europos imunizacijos savaitė
Visos minėtinos dienos >>>

Nudegimai – vienas dažniausiai pasitaikančių nelaimingų atsitikimų namuose. Žmonės savo buities neįsivaizduoja be viryklių, atviros liepsnos, šildytuvų ir daugybės kitų prietaisų.

Norint išvengti nudegimų reikia nesiartinti prie įkaitusių daiktų. Liečiant karštus daiktus reikia naudoti virtuvines pirštines. Didžiausias pavojus nusideginti yra virtuvėje. Suaugę žmonės dažniausiai nudega dėl savo nerūpestingumo, o vaikai - dėl neišmanymo, kokie pavojai jų tyko.


Nudegimas yra audinių pažeidimas, kuris atsiranda dėl aukštos temperatūros (karštų skysčių, garų, ugnies, įkaitusių daiktų) poveikio. Jį gali sukelti ultravioletiniai (saulės, kvarco lempos) spinduliai, elektros srovė, žaibas, cheminės medžiagos, jonizuojantys spinduliai.


Nudegimai gali būti terminiai, cheminiai, elektros. Terminius nudegimus sukelia sausi, šilumą spinduliuojantys šaltiniai: liepsna, įkaitę paviršiai (krosnys, šaldytuvai), saulė. Elektros nudegimai patiriami prisilietus prie plikų laidų arba patyrus elektros smūgį. Cheminiai nudegimai patiriami dėl odos sąlyčio su tam tikromis cheminėmis medžiagomis.


Nudegimas gali būti išorinis (odos, akių, veido) ir vidinis (kvėpavimo takų, stemplės). Nudegimas yra pavojingas savo stipriu skausmu, gali atsirasti žaizdų, į organizmą gali patekti infekcija, žmogus dėl nudegimo gali likti invalidas, jei nudegimas gilus, žmogus net gali mirti. Nudegimų gydymas priklauso nuo nudegusio ploto dydžio bei gylio – kokie sluoksniai yra pažeisti, ar pažeidimas pasiekė gilesnius odos sluoksnius. Odą sudaro trys sluoksniai: epidermis – paviršinis, suragėjęs sluoksnis, matomas odos išorėje, po juo derma – tikroji oda ir poodis, arba hipoderma. Žemiau yra gilesnieji sluoksniai: fascija, raumenys ir kaulai. Pagal pažeidimo lygį nudegimai skirstomi į laipsnius:
I laipsnio. Paviršinio odos sluoksnio (epidermio) pažeidimas. Nudegusi oda parausta, patinsta, peršti ir skauda. Skausmas yra mažas arba vidutinis.
II laipsnio. Epidermio ir gilesnio odos sluoksnio (dermos) pažeidimas. Gali būti viršutinio arba apatinio dermos sluoksnio pažeidimas. Gali atsirasti pūslės, pilnos skaidraus ar drumsto skysčio, gali sutrūkti. Negalima pūslių spausti ar pradurti, galimas audinių užkrėtimas nešvarumais, bakterijomis, gali prasidėti infekcinis uždegimas. Sukeliamas didelis skausmas.
III laipsnio. Apima epidermio, dermos ir hipodermos sluoksnius. Kinta pažeidimo spalva nuo baltos iki rudos. Pažeidimas yra gilus, drėgnas, skausmingas.
IV laipsnio. Apima visus odos sluoksnius, gali apimti ir fascijas, raumenis ar kaulus. Šie nudegimai yra rudo atspalvio, drėgni, beveik neskausmingi.


Esant II ar didesnio laipsnio nudegimui, jei sužalota 15-20% žmogaus kūno paviršiaus, prasideda nudegimo liga. Ligonį gali ištikti nudegiminis šokas dėl skausmo. Po 1-3 dienų dėl nekrozės žūvantys audiniai išskiria irimo produktus, prasideda toksemija – toksinai patenka į kraują: gali būti pažeistos kepenys, inkstai, širdies ir kraujagyslių sistema.


Nudegimo simptomai:
odos niežėjimas,
skausmingas odos degimo pojūtis,
odos paraudimas, odos dilgčiojimas,
odos pūslių atsiradimas,
odos anglėtumas - juodumas.


Pirmoji pagalba nudegus:
nedelsiant patraukti asmenį nuo karščio šaltinio;
kuo greičiau plauti nudegimo vietą po nestipria vėsaus (ne ledinio) vandens srove bent 10 minučių (nuo 10 iki 20 min.), šaldyti, nenutraukiant drabužių nuo nudegusios kūno vietos;
nenaudoti ledo, jokių kremų ar tepalų;
aplink nudegintą vietą pašalinti drabužius ar viską, kas liečia šalia žaizdos;
uždengti pažeistą odos plotą marle ar kita nelimpančia sausa medžiaga;
skausmui numalšinti vartoti skausmą malšinančių vaistų (paracetamolį, ibuprofeną).


Kreipti į medikus būtina, jei:
apdegė vaikas ar senjoras (nepriklausomai nuo nudegimo laipsnio);
nudegimas pažeidė ne tik paviršinį, bet ir gilesnius odos sluoksnius;
nudegė oda veido srityje (ypač aplink akis, burną) ir prikimo ar pasikeitė balsas;
nudegė oda tarpvietės srityje;
nudegė didelis odos plotas.


Nudegus elektros srove, būtina elgtis atsargiai, nesiliesti prie elektros srovės šaltinio, neliesti nukentėjusiojo, kol neįsitikinama, kad tai saugu.
Jei užsidegė drabužiai, reikalinga prisiminti veiksmų eigą: sustabdyti, parversti, jei yra galimybė, suvynioti ir ridenti. Sustabdyti - neleisti judėti, nes ugnis nuo judesių dar labiau įsiliepsnoja. Parversti - reikalinga parversti nukentėjusįjį ant žemės, kad ugnis nepasiektų veido, kaklo ir kvėpavimo takų. Suvynioti - jei yra galimybė, suvynioti nukentėjusįjį į švarką, antklodę, kad nuslopintų liepsną. Ridenti - ridenti žeme, kad užgestų ugnis. Tikrinti kvėpavimą, prireikus gaivinti, kol atvyks greitoji medicinos pagalba. Prieš prieinant prie nukentėjusio, reikalinga apžiūrėti, ar negresia pačiam pavojus.


Patarimai ir profilaktika
Jautriausi nudegimams karštu vandeniu bei ugnimi yra kūdikiai ir vaikai. Vaikų apsaugojimo būdai namuose:
laikyti vaikus toliau nuo viryklės;
alkūne patikrinti vonios vandens temperatūrą prieš prausiant kūdikį ar vaiką;
laikyti degtukus, žiebtuvėlius ir kitus degius daiktus toliau nuo vaikams matomos ir pasiekiamos vietos;
laikyti karštus gėrimus vaikams nepasiekiamoje vietoje;
namie visada turėti pirmosios pagalbos vaistinėlę: pramoniniu būdu gaminamos vaistinėlės tinka svarbiausiems tikslams, be to, galima papildyti pagal savo šeimos individualius poreikius.

Informaciją parengė:
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Dalia Sarakauskienė

Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.