Anot odontologų, per visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį Lietuvoje nebuvo efektyvios burnos ligų profilaktikos programos. O dabar, kai mūsų šalyje ėduonies paplitimas vienas didžiausių Europoje, valstybė atkreipė dėmesį ir drauge su odontologijos specialistais rengia Nacionalinę burnos sveikatos programą.
Nors Lietuvoje trūksta naujų vaikų sergamumo burnos ligomis epidemiologinių duomenų respublikiniu lygmeniu, universitetų atliekami pavieniai tyrimai rodo tam tikrose amžiaus grupėse didėjantį ir intensyvėjantį dantų ėduonies paplitimą bei mažėjantį vaikų, reguliariai valančių dantis, skaičių. Odontologų bendruomenę neramina Lietuvos vaikų burnos sveikatai skiriamas bene mažiausias dėmesys Europos Sąjungoje ir valstybės nepakankamas vaikų burnos sveikatos profilaktikos finansavimas.
Lietuvos Respublikos odontologų rūmai, siekia pagerinti vaikų sveikatos rodiklius, skatinti su burnos sveikata susijusių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi, todėl dar 2004, 2006, 2008 metais buvo parengę Vaikų dantų ėduonies profilaktikos programas, kurios taip ir liko nepatvirtintos.
Pirmosios medikų savivaldos organizacijos Lietuvoje, koordinuojančios odontologų veiklą, besirūpinančios odontologinės veiklos Lietuvos Respublikoje plėtra, pacientų švietimu, odontologų profesiniu mokymu ir kvalifikacijos kėlimu, medicinine kultūra – Lietuvos Respublikos odontologų rūmų Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus viliasi, kad vaikų sergamumo burnos ligomis epidemiologiniai duomenys pagerės sukūrus ir įgyvendinus Nacionalinę burnos sveikatos programą. Šiuo metu jau žengti pirmieji žingsniai - sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė sudarė darbo grupę, kuri iki 2015 metų gegužės turi paruošti šią programą. A. Šeikaus teigimu, vaikų dantų gydymas ir burnos ligų profilaktika turėtų būti atskirtos. „Gydymas – netinkamos dantų priežiūros pasekmių likvidavimas, o nacionalinė burnos sveikatos programa leistų valstybei sutaupyti lėšų, išvengiant sudėtingo ir komplikuoto dantų gydymo“. Pasak Rūmų Tarybos pirmininko, vaikų dantų gydymui valstybė turėtų skirti didesnį finansavimą, panašų į kaimyninių valstybių. „Tikiuosi, kad LR odontologų rūmai, suvieniję jėgas su kitomis valstybės institucijomis ir sukūrę Nacionalinę burnos ligų profilaktikos programą, galės pabandyti išugdyti naujas vaikų kartas su sveika ir gražia šypsena“, - teigė A. Šeikus.
Daugiau informacijos:
Viešųjų ryšių specialistė Justina Steponavičiūtė
______________________________
Lietuvos Respublikos odontologų rūmai (J. Jasinskio g. 16, LT-01112 Vilnius)
Tel./ faks.: (8~5) 212 25 10; Mob. 8 652 70 448