Telšių lopšelyje – darželyje ,,Berželis,, vaikų burnos higienai skiriame daug dėmesio ir dantukų priežiūros projektą vykdome kasmet. Nuo pat mažens formuodami teisingus dantų priežiūros įpročius, išsaugosime ne tik gražią šypseną, bet ir vaiko gyvenimo kokybę.
Požiūris, kad pieninių dantų prižiūrėti ir gydyti nebūtina, nes jie vis tiek iškris, yra klaidingas. Pieniniai dantys kaip tik yra labiau pažeidžiami ir reikalauja atidžios priežiūros.
Pastebėjome, kad vaikai atėję iš namų ne visi turi pakankamai gerus burnos higienos įgūdžius. Ikimokyklinę įstaigą jau lankantiems vaikams įgytus burnos higienos ir sveikos mitybos įgūdžius nuolat tobuliname, kad tai taptų įpročiu. Koks maistas yra dantukų draugas, kokias funkcijas atlieka dantukai, kaip juos prižiūrėti, kad jie ištikimai tarnautų visą gyvenimą?. Į visus šiuos klausimus stengėmės rasti atsakymus kartu su vaikais sveikatos valandėlių metu, klausantis pasakojimų ir eilėraštukų. Vaikai mokėsi teisingai valyti dantukus, skalauti burnytę.
Labai susidomėję vaikai žiūrėjo filmuką “Daktaras triušis“, po kurio daug diskutavome ir kalbėjomės. Sužavėti ir nustebinti filmuko herojo Daktaro triušio patarimais, kad negalima niekam skolinti dantų šepetuko ,kad reikia jį keisti, vaikai pasižadėjo valyti dantukus ir nepamiršti nė vieno dantuko.
Kuo įdomiau ir žaismingiau stengėmės perteikti vaikams žinias apie dantukų priežiūrą. Vaikai piešė piešinius apie dantis ir mikrobus, atliko užduotis ieškodami skirtumų tarp sveiko ir nesveiko dantuko, pildė dantukų valymo kalendorių, mokėsi įvairių dainelių ir eilėraštukų, kuriais pradžiugino tėvelius susirinkimo metu.
Pati svarbiausia dantų ėduonies profilaktikos priemonė – taisyklingas, reguliarus ir nuolatinis dantų valymas, skalavimas. Atrodytų, už tokį kasdieninį veiksmą, kaip dantų valymą, negali būti nieko paprasčiau. Tačiau egzistuoja tam tikros taisyklės, kaip teisingai tai daryti. Pastebėjau, kad vaikams sunku patiems atlikti teisingus judesius šepetėliu ir jie dar negali tinkamai išsivalyti savo dantų patys. Būtinas tėvų dalyvavimas ir priežiūra, kad susiformuotų teisingi įgūdžiai ir, kad vaikas po truputį perimtų atsakomybę už savo burnos sveikatą .
Silantai – tai dar viena puiki dantų ėduonies profilaktikos priemonė, gerai apsauganti vaikų nuolatinius krūminius dantis nuo žalojančio mikrobinio poveikio. Tereikia kreiptis į gydymo įstaigos gydytoją odontologą, kuris nemokamai padengs vaiko dantis silantais. Silantavimo procedūra greita ir neskausminga. Daugelis Europos valstybių jau nemažai metų sėkmingai kovoja su vaikų dantų ėduonimi, padengdami vaikų dantis silantais.
Tik pasitelkę visas prevencines priemones, pasieksime, kad vaikų dantukai būtų sveiki ir jų šypsena spindėtų.
Parengė Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Milda Liubinavičienė