Notice: Undefined variable: document in /var/www/vhosts/telsiurvsb/domains/demo.telsiurvsb.lt/public_html/templates/biuras20141030joomla/component.php on line 5

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/vhosts/telsiurvsb/domains/demo.telsiurvsb.lt/public_html/templates/biuras20141030joomla/component.php on line 5
"> Lapkričio 14 d. - Pasaulinė diabeto diena
                 Kasmet lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena, kuri vienija žmones daugiau kaip iš 160 šalių. Tai – Frederiko Bantingo, kuris kartu su Charlesu Bestu atrado insuliną, gimimo diena. Svarbu laiku diagnozuoti CD. Žmonės, turintys padidintą riziką diabetui, profilaktiškai turėtų tikrinti gliukozę kraujyje. Racionali mityba, kūno masės normalizavimas, fizinis aktyvumas – svarbiausi CD profilaktikos veiksniai.
Sergant CD svarbiausia tinkamai maitintis, optimaliai suderinti maisto ir vaistų  vartojimą, normalizuoti kūno svorį, siekti kuo normalesnių glikemijos, lipidų, bei arterinio kraujospūdžio rodiklių.
 

 
               Diabetas yra gerai žinoma lėtinė liga, kuria susergama dėl dviejų pagrindinių priežasčių: nepakankamos insulino gamybos kasoje ( I tipo cukrinis diabetas, pasireiškiantis greitai, dažniausiai pirmaisiais gyvenimo metais) arba sutrikusio jo veikimo audiniuose ( II tipo cukrinis diabetas, pasireiškiantis lėčiau, galintis atsirasti bet kada, bet dažniau- vyresniame amžiuje). Insulinas yra žmogui labai svarbus hormonas, kurio reikia, kad kraujyje cirkuliuojanti gliukozė sėkmingai patektų į ląsteles, kur būtų panaudota kaip „kuras“ energijos gamybai. Paprasčiau tariant, insuliną galima vadinti raktu, kuris atrakina gliukozės molekulei duris į ląstelę. Tiek insulino trūkumas, tiek sutrikęs jo veikimas audiniuose gali sukelti gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą. (kitaip - hiperglikemiją). Cukrinis diabetas yra lėtinė multisisteminė liga, nes jam progresuojant yra pažeidžiamos kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai – sutrikdoma viso organizmo veikla.
             Kad ir kaip bebūtų gaila, tačiau cukrinio diabeto paplitimas pasaulyje tik sparčiai didėja, o ne mažėja. Pavyzdžiui, 1985m. cukriniu diabetu sirgo 30 mln. žmonių, 2000m. šia lėtine liga sergančių asmenų skaičius jau siekė net 150mln. Šiuo metu sergančiųjų yra apie 250 mln. Apskaičiuota, jog maždaug po dešimt metų sergamumas diabetu pasieks neįtikėtinai didelį skaičių- 333 mln. Galima daryti išvadą, jog ši lėtinė liga tikrai yra viena didžiausių žmonijos nelaimių.
 
Ligos simptomai:
 
 -Alkis
- Pūlingos infekcijos
- Aukštas kraujo spaudimas
- Blogai gyjančios žaizdos
- Dažnas šlapinimasis
- Kūno masės mažėjimas
- Bendras nuovargis
- Troškulys
- Odos niežėjimas
- Regėjimo sutrikimai
- Dažnos šlapimo takų infekcijos
 
Cukrinio diabeto I tipas – tai autoimuninė liga: kraujyje atsiranda antikūnų, ardančių insuliną gaminančias kasos ląsteles. Autoimuninį procesą sukelia paveldimi patologiniai genai. Ligos pradžią gali išprovokuoti įvairūs išoriniai faktoriai, tokie kaip virusinė infekcija, stresas ir kt.
Cukrinio diabeto II tipui atsirasti taip pat didelės reikšmės turi paveldimumas. Persivalgymas ir nutukimas – svarbiausi CD II tipo atsiradimo faktoriai.
 
Nauja problema, iškilusi XX amžiaus pabaigoje, tai vaikų sergamumo II tipo diabetu augimas. Svarbiausi rizikos veiksniai susirgti vaikams II tipo diabetu, tai nutukimas, fizinio aktyvumo stoka, sergantys II tipo diabetu pirmos eilės giminės.
 
Rizikos faktoriai susirgti nėščiųjų diabetu:
Nutukimas
Kai pirmos eilės giminės serga diabetu
Jei gimdė kūdikį >4 kg ar negyvagimį.
 
CD I tipui būdingi greitai ryškėjantys simptomai. Šia forma dažniausiai serga vaikai, paaugliai ir jauni žmonės. Dažniausiai ligonį pradeda troškinti. Troškulys vis stiprėja, nors nieko sūraus nevalgoma ir nėra karšta. Ligonis ima gausiai šlapintis. Nors dažnai padidėja apetitas, bet daugelis ligonių liesėja, jiems niežti odą, kurioje, nors ir laikomasi švaros, kartais atsiranda pūlinukų. Kraujyje ir šlapime sparčiai gausėja cukraus. Ligonis per kelias valandas ar dienas pasidaro apatiškas, mieguistas, iš burnos jam sklinda acetono kvapas, jį pykina, jis gali vemti; kartais jam skauda pilvą. Jis daug geria, gausiai šlapinasi. CD progresuojant, ligonis praranda sąmonę – prasideda diabetinė koma, negydomas ligonis gali mirti.
CD II tipas vystosi palaipsniui ir nepastebimai, dažnai diagnozuojama profilaktinio patikrinimo metu. Ilgą laiką toks ligonis gali nejausti jokio negalavimo, nors organizme ir vyksta tam tikri pokyčiai. Ligos požymiai ryškėja lėtai, palaipsniui. Kartasi gali prasidėti grybelinės odos ligos. Dažnai liga išaiškėja prasidėjus vėlyvoms komplikacijoms. Svarbiausia iš jų – kraujagyslių pažeidimas.