Notice: Undefined variable: document in /var/www/vhosts/telsiurvsb/domains/demo.telsiurvsb.lt/public_html/templates/biuras20141030joomla/component.php on line 5

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/vhosts/telsiurvsb/domains/demo.telsiurvsb.lt/public_html/templates/biuras20141030joomla/component.php on line 5
"> Lapkričio 12 diena – Pasaulinė plaučio uždegimo diena
        Šiandien lapkričio 12 dieną yra pasaulinė plaučio uždegimo diena. Siekiant gerinti pneumonijos, kaip visuomenės sveikatos problemos, supratimą ir padėti  išgyventi milijonams vaikų, kurie kiekvienais metais miršta nuo plaučių uždegimo lapkričio 12 d. paskelbta Pasauline pneumonijos diena. Šios dienos organizatorius – Pasaulinė vaikų pneumonijos prevencijos asociacija, jos tikslas – atkreipti rėmėjų, politikų, sveikatos priežiūros profesionalų ir visuomenės dėmesį į pneumoniją. Tačiau, nepaisant didelio pasaulio dėmesio ir skiriamų lėšų šiai ligai, plaučių uždegimas tebėra viena iš mažiausiai suprantamų pasaulyje ligų.

Plaučių uždegimas (pneumonija) − tai ūmi kvėpavimo takų infekcija, kuri neigiamai veikia plaučius. Plaučiai yra sudaryti iš mažų „maišelių“ – alveolių, kurie sveikam asmeniui kvėpuojant prisipildo oro. Tačiau kai asmuo serga pneumonija, alveolės yra užpildytos pūliais ir uždegiminiu skysčiu, kurie padaro kvėpavimą skausmingą ir mažina deguonies pasisavinimą. Plaučių uždegimu serga tiek vaikai, tiek suaugusieji, tačiau liga ypač pavojinga kūdikiams ir senyvo amžiaus žmonėms. Lietuvoje ši liga užima 6-ą vietą tarp mirties priežasčių. Tikimybė susirgti plaučių uždegimu labai priklauso nuo žmogaus organizmo gynybinių savybių, aplinkos sąlygų.
 
Kaip susergama plaučių uždegimu?
Plaučių uždegimas yra sukeliamas šalčio. Tai palučių infekcija, kurią reikia gydyti antibiotikais arba gydymu ligoninėje. Peršalimas paprastai trunka keletą dienų ar gal savaitę ar dvi, ir sukelia slogą, gerklės skausmą, čiaudulį ir kosulį. Nuo plaučių uždegimo miršta daugiau nei 1 milijonas vaikų visame pasaulyje kiekvienais metais. Plaučių uždegimą galima sumaišyti su peršalimu, nes panašumai yra kosulys, karščiavimas ir dusulys. Deja, šie panašumai tuo ir baigiasi. Jei negydysime peršalimo, po kurio laiko imuninė sistema atstatys natūralią organizmo sveikatą. Priešingai nei plaučių uždegimas, ignoruojant pirminius požymius, tai gali baigtis mirtimi. Virusinės ir bakterinės pneumonijos simptomai yra panašūs. Tačiau virusinės pneumonijos simptomai gali būti kur kas įvairesni nei bakterinės pneumonijos. Virusinės pneumonijos simptomai: pasunkėjęs kvėpavimas ar ūmus kvėpavimo nepakankamumas, kosulys, karščiavimas, šalčio krėtimas,  apetito nebuvimas, švokštimas (ypač esant virusinei infekcijai). Sunkus vaikų pneumonijos sutrikimas yra krūtinės susitraukimas įkvėpimo metu (sveikam žmogui įkvepiant, krūtinės plečiasi). Sunkiai pneumonija sergantys kūdikiai  negali valgyti ar gerti, gali prarasti sąmonę, gali atsirasti hipotermijos požymių  (kūno temperatūra nukrinta žemiau 35 °C ir pasireiškia traukuliai).
Gera žinia, jog galima užkirsti plaučių uždegimui kelią ir yra gydoma su daugybę įrodytų intervencijų, įskaitant ir mamas maitinančias krūtimi pirmus šešis mėnesius. Reikia užtikrinti sveiką orą uždaroje patalpoje, dažną rankų plovimą, imunizuoti plaučių uždegimo pirminius simptomus ir užtikrinti prieigą prie medicininės pagalbos ir antibiotikų, gydymo atveju.
 
Kaip išvengti plaučio uždegimo?
 
Kas penktas vaikas pasaulyje miršta nuo plaučių uždegimo anksčiau nei sulaukia penkerių. Pneumonija – dažniausia mažų vaikų mirties priežastis, nuo jos miršta daugiau vaikų nei nuo bet kurios kitos ligos – AIDS, maliarijos ir tymų kartu paėmus. Kas 25 sekundės nuo  plaučių uždegimo miršta vaikas.
 
Pneumonija – viena iš lengviausiai sprendžiamų pasaulinės sveikatos problemų,  kaip savo  penkis pirštus puikiai žinome, kaip galima apsisaugoti ir kuo gydomas plaučių uždegimas.
Visų pirma muilas. rankų plovimas su muilu gali sumažinti sergamumą plaučių uždegimu 25 procentais.
Antibiotikai: sudėtingesni plaučių uždegimo atvejai gali būti gydomi antibiotikais, kurių dozė dažniausiai kainuoja  mažiau nei tris litus.
Ir skiepai: skiepais galima sumažinti mirtingumą nuo plaučių uždegimo 50 procentų. Turime skiepų, kurie saugo nuo dviejų svarbiausių  mirtinai pavojingos pneumonijos sukėlėjų – pneumokokų ir Hib (B tipo Haemophilus influenzae bakterijų).
 
Vaikų pneumonijos prevencija yra vienas iš pagrindinių užduočių, siekiant sumažinti vaikų sergamumą bei mirtingumą. Svarbu gerinti vaiko organizmo apsaugą taikant tinkamą mitybą. Pavyzdžiui, žindymas motinos pienu per pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius padeda veiksmingai užkirsti kelią vaikų pneumonijai ir sumažinti ligos trukmę. Taip pat patartina kovoti ir su aplinkos taršos veiksniais, tokiais kaip oro tarša patalpose, ir sudaryti geras asmens higienos sąlygas ankštose gyvenamosiose patalpose
 
Reiktų pasidžiaugti, kad Lietuvoje per paskutinius 3 metus mirusiųjų skaičius ženkliai sumažėjo lyginant su 2004-2009 metais ir siekia 13 atvejų 100 tūkstančių gyventojų.
 
O plaučių uždegimas ir gripas labai susijusios ligos?
 
Nuolat įspėjama, kad dažniausiai pasitaikanti gripo komplikacija yra plaučių uždegimas – ir tai tiesa. Nuo gripo nemirštama, bet mirštama nuo gripo sukeltų komplikacijų ir viena iš jų yra pneumonija. Tiesa ir tai, kad persirgus bet kokia peršalimo ligas sukeliančia infekcija, galvą pakelia visos lėtinės ligos. Kadangi infekcija pakerta imunitetą, nusilpęs organizmas pasigauna naujų uždegimų.
Antrasis po plaučių uždegimo komplikacijų eilėje stovi bronchitas. Tačiau po gripo itin dažni ir cistitai, pielonefritai, moterims – kiaušidžių uždegimas, vyrams – orchitas.
 
Sergant infekcinėmis peršalimo ligomis sumažėja diurezė – t. y. šlapimo išsiskyrimas, todėl būtina gerti kuo daugiau skysčių, kad iš organizmo kuo greičiau pasišalintų toksinai. Jeigu persirgę sloga ar gripu pajuntate skausmą juosmens srityje, pamatote išskyrų, jaučiate diskomfortą šlapinantis, skubiai kreipkitės į urologą.
 
Praėjus savaitei ar dviem po gripo gali paūmėti bronchinė astma ir lėtinis bronchitas, diabetas.
Taip pat po ūmių virusinių kvėpavimo takų infekcijų, anginos, gripo (ir ypač jeigu tinkamai neišsigydėte) gali atsirasti tokių bėdų dėl širdies ir širdies kraujagyslių sistemos, kaip miokarditas,  perikarditas, paaštrėjusi hipertonija, stenokardija. Todėl būtina atkreipti dėmesį į:
– skausmus širdies plote;
– aritmiją;
– širdies permušimus (kai atrodo, kad širdis kelioms akimirkoms sustoja, paskui pradeda plakti vėl);
– dusulį, atsirandantį praėjus kuriam laikui po peršalimo.
 
Jeigu jums pasireiškia nors vienas iš minėtų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
 

 
Informaciją parengė
Visuomenės sveikatos stiprinimo
specialistas Mantas Karečka
tel. 8-444-60155
el. p. mantas.karecka@telsiai.lt