Spalio 8 dieną vykęs spektaklis „K Ū D A“. Spektaklyje dalyvavo apie 200 mokinių iš Vincento Borisevičiaus gimnazijos, Germanto pagrindinės mokyklos ir Janapolės pagrindinės mokyklos.
Spektaklis sukurtas remiantis tikromis istorijomis. Aštuonios jaunos merginos dalinasi skirtingomis patirtimis susidūrus su anoreksija. Visų pasakojimai skirtingi, juos vienijanti priežastis – meilė. Meilė artimui, meilė šeimai, meilė sau pačiai. Šiuolaikinėje visuomenėje vyrauja grožio kultas. Durys į pripažinimą atveriamos jaunoms ir lieknoms. Paklysti dietų džiunglėse labai lengva. Užtenka vieno mažo atsitiktinumo ir tu jau RATE. Ištrūkti iš jo sunku. Bet..įmanoma! Jaunųjų teatro studijos aktorių lūpose atgis tikrų merginų papasakotos ir išgyventos istorijos. Viešai ir atvirai prabilti svorio tematika itin sunku. Visa kūrybinė spektaklio komanda vieningai teigia - kalbėti apie tai būtina!
Vaidina: Gintarė Juškaitė, Gabija Šniaukaitė, Radvilė Šliogerytė, Augustė Matuzaitė, Vydmantė Cirtautaitė, Gabrielė Miceikaitė, Dominyka Vaičekauskaitė, Monika Preibytė, Justas Vaitiekus, Domantas Lekavičius.
Režisierė: Giedrė Kavaliauskaitė - Butkė
Anoreksija – tai psichinis sutrikimas, kai pacientas sąmoningai sumažina ir palaiko mažą kūno svorį. Nervinė anoreksija pasireiškia patologiška baime pastorėti, nepasitenkinimu savo kūno išvaizda ir siekimu ją pagerinti badaujant, piktnaudžiaujant šlapimą varančiais, vidurius laisvinančiais, apetitą slopinančiais bei vėmimą skatinančiais vaistais ar mankštinantis iki išsekimo. Liga dažnai kamuoja į depresiją linkusius asmenis, kurie kelia sau sunkiai įgyvendinamus tikslus, dėl ko liga kartojasi. Anoreksija sergantys asmenys pastoviai domisi dietomis, slepia savo valgymo įpročius, tėvams ir draugams sako, įtikinėja, kad valgo normaliai. Tai vienintelis iš psichinio pobūdžio sutrikimų, pasižymintis tokia galybe somatinių simptomų: randama virškinimo, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, lyties sistemų pakenkimų, kurie atsiranda dėl bendro organizmo išsekimo.
Šis susirgimas pasireiškia paauglėms mergaitėms, jaunoms moterims, rečiau pasitaiko paauglių berniukų, vyrų tarpe. Nervine anoreksija paprastai susergama po ilgiau ar trumpiau trukusios dietos. Šie pacientai jaučia nuolatinę svorio padidėjimo ir nutukimo baimę. Tikrina, ar nepastorėjo, įdėmiai save apžiūrinėja veidrodyje. Visokiausiais būdais mėgina slėpti nuo aplinkinių, o ypač nuo tėvų, savo elgesį. Stengiasi maitintis atskirai, o jeigu nepavyksta, imasi visokių gudrybių: nepastebimai perdeda maistą iš vienos lėkštės į kitą, išspjauna jau sukramtytą maistą ar atiduoda jį specialiai tam įsigytam šuniui ir pan. Vengiama maisto, nuo kurio galima „sustorėti” (sviesto, grietinės, miltinių patiekalų, kt.). Išstudijuoja kiekvieno produkto maistingumą, tiksliai apskaičiuoja kalorijas. Mėgsta gaminti valgyti, žino daug receptų, kepa tortus, jais vaišina kitus šeimos narius. Atlieka įvairius fizinius pratimus, neretai pagal savo susigalvotą sistemą. Neretai sukelia dirbtinį vėmimą, vartoja laisvinamuosius vaistus, diuretikus, kitas organizmą valančias priemones. Tačiau net ir netekę daug svorio, nebūna patenkinti savo išvaizda. Mergaitėms ilgainiui išnyksta menstruacijos. Šios mergaitės paprastai gerai mokosi, lanko įvairius būrelius, tačiau dėl fizinio išsekimo joms pasidaro sunku susikaupti, todėl pradeda blogiau mokytis, sutrinka santykiai su bendraamžiais, tėvais. Apie 40% pacientų pasveiksta, trečdaliui būklė pagerėja, apie 20% išsivysto lėtinė eiga. Net 20% susirgusiųjų miršta. Sunkesnė ligos eiga, kai susergama vyresniame amžiuje, kai nepalanki socialinė aplinka, blogi šeimos narių tarpusavio santykiai