Notice: Undefined variable: document in /var/www/vhosts/telsiurvsb/domains/demo.telsiurvsb.lt/public_html/templates/biuras20141030joomla/component.php on line 5

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/vhosts/telsiurvsb/domains/demo.telsiurvsb.lt/public_html/templates/biuras20141030joomla/component.php on line 5
"> Mokyklinių kuprinių svėrimo akcijos rezultatai 2013 m.

Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės. Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, jai įtaką daro netinkama aplinka: kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per mažai juda arba dirba tokius darbus, kurių krūvis neatitinka vaiko amžiui būdingų morfologinių ir fiziologinių ypatumų, na ir žinoma per sunki ar netinkama mokyklinė kuprinė.
2012 m. 28,2 proc. visų profilaktiškai patikrintų Telšių rajono moksleivių diagnozuota skeleto-raumenų sistemos sutrikimai. Norėdami atkreipti ne tik tėvelių, bet ir pačių mokinių dėmesį į kuprinės tipą ir jos svorį, Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, kartu su kitais biurais visoje šalyje, organizavo kuprinių svėrimo akciją. Akcijos tikslas: atkreipti mokinių ir jų tėvų dėmesį į mokyklinių kuprinių svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.
2013 m. rugsėjo 16-27 dienomis Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdė Kuprinių svėrimo akciją. Įvertinus tai, kad 11–12 metų vaikams aktyviai formuojasi kaulų bei raumenų sistemos, 5 - 6 klasių mokiniai sudarė didžiausią akcijoje dalyvavusių mokinių dalį. Akcijoje dalyvavo 378 penktos klasės mokiniai, 422 šeštos klasės mokiniai. 7-10 metų vaikams taip vyksta ryškūs laikysenos pakitimai, o stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus. Be to, pradinių klasių mokiniai stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug nebūtinų daiktų, todėl buvo sverta 101 pradinių klasių mokinių kuprinės, viso akcijoje dalyvavo 901 mokinys. Akcija buvo vykdoma antradieniais, trečiadieniais, ketvirtadieniais.
Šių metų akcijos rezultatai parodė, kad 70,81 proc. akcijoje dalyvavusių moksleivių, mokyklinių kuprinių svoris neviršijo 10 proc. jų svorio, 2012 m. vykusioje kuprinių svėrimo akcijoje tik 56,9 proc. akcijoje dalyvavusių moksleivių, mokyklinių kuprinių svoris neviršijo 10 proc. jų svorio, vadinasi, šiais metais situacija pagerėjo. Šių metų akcijoje 25,75  proc. moksleivių kuprinių svėrė nuo 10 iki 15 proc. jų svorio ir  3,34 proc. moksleivių nešioja sunkesnes nei 15 proc. kūno svorio kuprines. 2012 metų kuprinių svėrimo akcijoje 34,8 proc. moksleivių kuprinių svėrė nuo 10 iki 15 proc. jų svorio ir net 8,3 proc. moksleivių nešioja sunkesnes nei 15 proc. kūno svorio kuprines. Šių metų kuprinių svėrimo akcijos rezultatai yra geresni, nei praėjusių metų rezultatai.
Sunkiausias kuprines (daugiau nei 15 proc.) nešioja penktų klasių mokiniai (5,29 proc.), 2012 metų akcijoje sunkiausias kuprines nešiojo mažiausi akcijos dalyviai – antrokai (19,1 proc.).
Vis dėlto 17,87 visų moksleivių teigė, jog jų kuprinės yra jiems sunkios.
            Visuomenės sveikatos specialistai akcijos metu atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir kuprinės tipą. Tiek tėveliams, tiek mokiniams svarbu žinoti, kad mokyklinė kuprinė – speciali kuprinė, nešama pasikabinus per pečius ant nugaros ir skirta naudojamiems mokykloje ugdymo reikmenims susidėti. Norėdami išsaugoti savo pačių ir vaikų taisyklingą laikyseną, kuprinė turėtų atitikti HN 21:2003 „Mokyklinės prekės“ (Valstybės žinios, 2003, Nr. 94–4261), kurioje pateikti reikalavimai taisyklingai mokyklinei kuprinei. Reikia pasidžiaugti, kad 93,67 proc. rajono moksleivių nešioja kuprines su dviem diržais. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog 1-4 klasės visi mokiniai nešioja kuprines su dviem diržais, o 5-6 klasių mokiniai dažniau nešioja kuprine su vienu diržu (4,22 proc.).
Tiek mokiniams, tiek jų tėveliams primename, kad:

  • Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g.

  • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.

  • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.

  • Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus.

  • Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.

  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.

  • Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.

  • Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.

  • Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.

  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

 
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija