
Net 40 proc. Europos Sąjungos gyventojų yra veikiami padidėjusio aplinkos triukšmo dienos metu ir apie 20 proc. nakties metu. Pasaulio sveikatos organizacijos atstovų teigimu, triukšmas yra ne vien tik aplinkosaugos problema, bet ir vis didėjanti visuomenės sveikatos grėsmė. Statistika sako, jog Vakarų Europoje aplinkos triukšmas yra antras dažniausias po aplinkos oro užterštumo ligų išsivystymą lemiantis aplinkos veiksnys, dėl kurio kasmet gyventojai praranda milijoną sveiko gyvenimo metų. Triukšmas trukdo darbui, poilsiui, neigiamai veikia žmonių sveikatą. Triukšmo poveikį organizmui nulemia individualus organizmo jautrumas, sveikatos būklė, amžius, taip pat triukšmo stiprumas, trukmė laiko ir paros atžvilgiu.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad pernelyg didelis triukšmas (70 dB) - neigiamai veikia mūsų sveikatą bei gyvenimo kokybę. 60 dB gali sukelti galvos skausmus, nemigą, pablogėja atmintis, dėmesys, darbingumas. Triukšmas, kaip lėtinis stresorius, veikdamas centrinę nervų sistemą gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus: hipertoninę ir išeminę širdies ligą, aterosklerozę, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos lėtinius uždegimus, opaliges, neurozes, depresiją.
Nors pagrindiniai triukšmo šaltiniai yra transporto priemonių bei pramonės keliamas triukšmas, tačiau Pasaulinė sveikatos organizacija kaip triukšmo šaltinius įvardija ir ausines, vaikiškus žaislus, šventes, televizoriaus garsus, šunų staugimą.
Labiausiai triukšmas veikia vaikus, paauglius dėl jų jautresnės klausos. Daugelio šalių ausų-nosies ir gerklės ligų specialistai nustatė, kad dėl dabartinės visuotinės ,,triukšmo epidemijos“, ypač dėl stipraus, impulsinio charakterio muzikinio triukšmo, net 30-40 % jaunuolių, kurių amžius 14-20 m., klausa jau yra pažeista. Triukšmas gali ne tik pažeisti klausą, bet taip pat neigiamai veikia vaikų kalbos vystymąsi, vaikų motyvaciją ir dėmesio koncentraciją. Yra nustatyta, kad net 25 proc. pamokų metu pateikiamos informacijos yra neįsisavinama dėl aplinkos triukšmo.
Kaip išvengti triukšmo neigiamų pasekmių?
- Nepamiršti tikrintis klausos;
- Važiuojant automobiliu be reikalo nenaudoti gatvės signalo;
- Vengti triukšmingų vietų;
- Vietoj triukšmingų koncertinių salių, geriau laisvalaikį praleisti gamtoje;
- Jei vis dėlto esate koncerte, reikėtų vengti stovėti šalia, pavyzdžiui, kolonėlių, neiti arti ten, kur šaudomi fejerverkai;
- Jei atsidūrėte triukšmingoje restorano, kino salėje ar kitoje bendroje patalpoje, kur jaučiate diskomfortą, turite teisę kreiptis į administraciją ir prašyti, kad sumažintų garsą;
- Jei labai kenčiate nuo gatvės triukšmo, senus langus reikėtų pakeisti kitais, turinčiais gerą garso izoliaciją.