Notice: Undefined variable: document in /var/www/vhosts/telsiurvsb/domains/demo.telsiurvsb.lt/public_html/templates/biuras20141030joomla/component.php on line 5

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/vhosts/telsiurvsb/domains/demo.telsiurvsb.lt/public_html/templates/biuras20141030joomla/component.php on line 5
"> Kovo 12 d. – Pasaulinė glaukomos diena.

Kas yra glaukoma?

     Glaukoma, tai grupė susirgimų, kuriems būdingas akispūdžio padidėjimas, tipinga akies nervo atrofija ir akipločio pakitimai. Žmogaus akyje yra specialus skystis, kuris vienodai spaudžia akies sieneles ir laiko jas įtemptas. Šis spaudimas vadinamas akispūdžiu. Dažniausiai akispūdis abiejose akyse būna vienodas. Ilgalaikis akispūdžio sumažėjimas ar padidėjimas neigiamai veikia akį. Dėl to sutrinka akies audinių mityba, sunyksta nervinės skaidulos, blogėja nervinių impulsų perdavimas smegenims, silpnėja regėjimas, siaurėja akiplotis (žmogus pradeda siauriau matyti). Akispūdžio padidėjimas dažnai yra sunkios akių ligos - glaukomos požymis. Tai labai klastinga liga, kuria sergant dažniausiai nejaučiama jokio skausmo, akis neparausta, nėra ir kitų požymių, kurie verstų sunerimti ir eiti pas gydytoją. Kadangi regėjimas silpnėja labai pamažu ir lėtai, žmonės neretai kreipiasi į specialistą pavėluotai, kai liga yra jau išplitusi arba ir visai sunaikinusi vieną akį. Reikia paminėti ir glaukomos rizikos faktorius: akies hipertenzija, amžius (dažniau serga vyresni nei 45 metų amžiaus žmonės), paveldėjimas (žinomi šeimyninės glaukomos atvejai), didelė trumparegystė, cukrinis diabetas, traumos arba akies operacija, ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas, aukštas kraujospūdis. Esant bet kuriam iš šių minėtų reiškinių, reikia eiti pas akių gydytoją ir pasimatuoti akispūdį. Tai nevarginanti ir nesudėtinga procedūra. Akispūdis matuojamas kompiuteriniu automatiniu bekontaktiniu tonometru, nenaudojant nuskausminančių vaistų, neprisiliečiant prie ragenos paviršiaus. Net dažnai atlikdami šį tyrimą, akims jokios žalos nepadarysite.

Glaukoma būna 3 rūšių:

  • Įgimta. Ja sergama tada, kai priekinės kameros kampas ar drenažinė akies sistema yra nenormaliai išsivystę. Įgimtą glaukomą kartais galima diagnozuoti ir ką tik gimusiam kūdikiui, o kartais jos požymiai išryškėja vaikui augant - kelių mėnesių, metų ar net paauglystėje. Jei liga negydoma, vaikas gali apakti. Vaiko regėjimą gali išgelbėti tik laiku atlikta operacija.
  • Pirminė.  Ja susergama gyvenimo eigoje, tai dažniausiai pasitaikanti glaukomos rūšis.

Pirminė glaukoma labai klastinga: nesukeldama ligoniui jokių nemalonumų, pamažu progresuoja net iki visiško aklumo. Ligoniai tik retkarčiais skundžiasi nepastoviu, buku skausmu akyse, antakių lanko, kaktos srityje, padidėjusiu ašarojimu. Retkarčiais apie šviesos šaltinį ligonis mato vaivorykštinius ratilus. Regėjimo aštrumas mažėja labai palengva ir ligonis visai to nepastebi;

  • antrinė glaukoma — tai kitų akies ligų ar traumų padarinys. Ja serga įvairaus amžiaus žmonės, o liga dažniausiai pasireiškia stipriais nesveikos akies skausmais.

     Kartais staiga užsikemša kanalai, kuriais skystis nuteka iš akies. Dėl to labai greitai susilpnėja regėjimas, atsiranda labai stiprus akies ir galvos skausmas. Tokią būklę vadiname ūmiu glaukomos priepuoliu, kurio metu kartais gali būti pykinimas, vėmimas, didelis bendras silpnumas. Pasitaiko, jog ligoniui pakyla net temperatūra. Ilgiau trunkant priepuoliui, galima ir visiškai apakti. Dėl glaukomos praradus regėjimą, jo sugrąžinti neįmanoma.

     Kartais skysčio sąstovis akyje būna nedidelis, liga formuojasi iš lėto. Tai lėtinė ligos eiga. Ligoniui skauda galvą smilkinių srityje, apie akis, kai kada skausmai juntami pakaušyje. Retkarčiais ligonis junta ir nestiprius akies skausmus, lyg kokį svetimkūnį akyje arba jam atrodo, kad akis pilna ašarų, nors jų nėra. Šie nemalonūs pojūčiai atsiranda pavargus, išgėrus daugiau skysčių, pabuvus karštyje ar pasilenkus. Taip pat sutrinka ir regėjimas. Žmogus mato tartum pro rūką ar tinklą, o apie šviesos šaltinį regi vaivorykštės spalvos ratilus. Tai reiškia, jog šiek tiek padidėjo akispūdis, kuris trunka kelias minutes arba 2-3 valandas. Po to skausmai nurimsta ir vėl žmogus mato normaliai. Šiaip žmogus akinius darbui keičia kas 3-5 metus, o sergant glaukoma juos kai kada tenka keisti kas keletą mėnesių. Vėlesnėje ligos stadijoje galvos skausmai ir regėjimo sutrikimai kartojasi vis dažniau ir ilgiau. Ligoniai pradeda blogiau orientuotis, nes susiaurėja akiplotis. Progresuojant ligai ir nesigydant, galima net apakti. Ligoniai dažnai i gydytojus kreipiasi tik tada, kai liga jau toli pažengusi...

     Sergantiems glaukoma gali pakenkti sunkus fizinis darbas, darbas pasilenkus. Nepatartina ilgai būti karštyje. Netinka kai kurios fizioterapinės procedūros, kai kinta temperatūra (purvo vonios, šarko dušas). Griežtai draudžiama vartoti alkoholį. Reikia atsisakyti ir rūkymo.

     Kasmet glaukomos susirgimų daugėja. Telšių rajone ligotumas glaukoma yra didesnės lyginant su Lietuvos vidurkiu. Telšių rajone 100 000 gyventojų tenka 1961,41 glaukomos ligotumo atvejų, tuo tarpu Lietuvoje 100 000 gyv. -  1836,49 atvejų. Daugiausiai glaukoma serga vyresni nei 65 metų amžiaus gyventojai, bet pasitaiko  nemažai susirgimų ir  jaunesnio amžiaus grupėse. Pagal statistinius duomenis moterys glaukoma serga dažniau nei vyrai.

    Glaukomos gydymas medikamentinis. Jei nepadeda vaistai, operuojama arba gydoma lazeriu. Labai svarbu atsiminti: jei glaukoma diagnozuota ankstyvoje stadijoje ir pradėta gydyti, žmogus neapaks. Tik bendros ligonio ir gydytojo pastangos gali padėti sėkmingai diagnozuoti ir gydyti glaukomą.