Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad tradiciškai gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė Europoje minima paskutinę sausio savaitę. Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė pradėta minėti 2002 m. Tuomet Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos asociacija paskelbė švietėjišką kampaniją, kuria siekiama didinti visuomenės informuotumą apie gimdos kaklelio vėžio prevenciją. Oficialus šios švietėjiškos kampanijos simbolis – išminties perlas. Tokią segę segintis asmuo siekia atkreipti dėmesį ir rodo pasirengimą pasišnekėti apie gimdos kaklelio vėžio prevenciją.
Primename svarbiausius faktus apie gimdos kaklelio vėžį ir žmogaus papilomos virusą (ŽPV):
• Gimdos kaklelio vėžiu paprastai suserga jaunos moterys – tai antras pagal paplitimą jaunesnių nei 45 metų moterų vėžys.
• Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija - tai virusinė, dažniausiai, lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėjė, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimi iki vėžiniai ar vėžiniai susirgimai.
• ŽPV infekcijos paplitimas - tai yra bene dažniausias lytiškai ar artimo odos bei gleivinių sąlyčio būdu perduodamas patogenas. Net keturi iš penkių lytiškai aktyvių žmonių bent kartą gyvenime tampa infekuoti šiuo virusu. Žmogaus papilomos virusas nesirenka žemyno ar šalies. Juo gali užsikrėsti bet kuris lytiškai aktyvus žmogus bet kuriame pasaulio krašte.
• Vyrai susiduria su tokia pat rizika užsikrėsti ŽPV, kaip ir moterys, jie gali tapti viruso nešiotojais ir skleidėjais. ŽPV inefekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys, gyvenantys lytinį gyvenimą, net jei šiuo metu jie turi tik po vieną lytinį partnerį. Tai reiškia, kad jų partneris ar partenrė praeityje galėjo turėti lytinį partnerį, kuris buvo ŽPV nešiotojas. Po šių santykių jie tiesiog liko ŽPV nešiotojais. Per savo gyvenima keturi iš penkių lytiškai aktyvių žmonių kažkuriame savo gyvenimo etape tampa infekuoti ŽPV. Nors didžioji dalis infekuotųjų šio viruso atsikrato savaime, tikimybė užsikrėsti vėl tuo pačiu ar kitu virusu išlieka visa gyvenimą. Jei žmogaus organizmas viruso neįveikia ir jis lieka ląstelėse ilgai (žmogus tampa viruso nešiotojas), didėja rizika susirgti gimdos kaklelio, makšties, vulvos, išangės, varpos, burnos, ryklės, gerklų, liežuvio šaknies ar net seilių liaukų bei tonzilių vėžiu. Ilgai išliekanti mažos rizikos ŽPV infekcija sukelia minėtų organų karpas.
• ŽPV skirstomi į didelės ir mažos rizikos tipus (genotipus). Vėžį sukelia didelės rizikos ŽPV tipai. Tarptautinė vėžio tyrinėjimo agentūra patvirtino, kad didelės rizikos žmogaus papilomos virusų yra keturiolika. Kitų virusų onkogeniškumas dar tiriamas, todėl ateityje patvirtintų didelės rizikos virusų gali būti ir daugiau. Didžiausios onkogeninės rizikos yra 16 ir 18 ŽPV tipai. Mažos rizikos ŽPV tipai (6 ir 11) sąlygoja karpas.
• ŽPV infekcija dažniausiai niekaip neįtakoja moters vaisingumo. Jei moteris nėščia ir yra infekuota ŽPV, jai gali atsirasti karpų ar ikivėžinių pokyčių, tačiau tikrinantis reguliariai šių ligų galima išvengti. ŽPV infekciją moteris gali perduoti savo naujagimiui gimdymo metu.
• Gimdos kaklelio vėžys išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio gleivinės epitelinių ląstelių. Pradžioje ląstelės pakinta ir tampa nebenormalios (atipinės), tačiau jos dar nėra vėžinės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, bet kartais ima vystytis toliau. Tai gali trukti net 10–20 metų, kol galų gale išsivysto vėžys. Kitaip tariant, ląstelių pokyčiai, kol išsivysto piktybinis navikas, yra iki vėžiniai.
• Jeigu visos moterys reguliariai tikrintųsi pas ginekologą ir joms būtų atliekamas PAP testas, dauguma iki vėžinių pokyčių būtų nustatomi ir pagydomi nespėjus išsivystyti vėžiui. Taip būtų užkirstas kelias invaziniams navikams atsirasti. Invazinis navikas gali būti aptiktas ankstyvosios stadijos, kai jį dar galima išgydyti.
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad užsikrėtimo ŽPV gali padėti skiepijimasis. Lietuvoje nuo ŽPV skiepijama keturvalente vakcina, kuri apsaugo ne tik nuo šio viruso sukeliamo gimdos kaklelio vėžio, bet ir nuo makšties, išorinių lyties organų, išangės vėžio bei išorinių lyties organų karpų. Raginame atsakingai įvertinti galimybę paskiepyti dukras, nes gimdos kaklelio vėžys – dažniausia ŽPV sukeliama vėžio forma! Lietuvoje kiekvieną darbo dieną nuo gimdos kaklelio vėžio miršta viena moteris!
Parengta pagal Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informaciją