Pelėsiai – yra grybai. Dažniausiai tai siūliniai grybai, augantys siūlais, gijomis (hifais). Šie siūlai auga ir šakojasi sudarydami siūlų tinklą – grybieną (arba micelį). Pelėsiai augina mažytes sporas, kurių dėka vyksta jų reprodukcija. Siūlų tinklas ir sporos yra juodos, pilkos, rudos, žalsvos ir kt., todėl jos matomos paprasta akimi.
Dalis pelėsių didelės žalos žmogui nedaro ir higieniniu požiūriu yra inertiški, tačiau kita dalis pelėsių gali sukelti įvairias ligas, apsinuodijimus ir kitokius negalavimus. Pelėsių sukeliamos grybelinės ligos yra gana įvairios: ūmios ir lėtinės, paviršinės ir gilios, sistematinės ir visceralinės, lokalizuotos ir greitai plintančios, užkrečiamosios ir neužkrečiamosios, išgydomos ir neišgydomos. Patalpoje atsiradę pelėsiai yra potencialūs žmogaus darbo ir gyvenamosios aplinkos blogintojai ar net kokios nors ligos sukėlėjai. Pelėsiai jau seniai pripažįstami kaip potencialūs alergenai. Juose esančios baltyminės medžiagos gali sukelti neigiamas organizmo reakcijas: kvėpavimo takų uždegiminius procesus, alergiją, astmą bei kitokius sveikatos sutrikimus.
Kokios pelėsių paplitimo priežastys? Padidėjusi drėgmės kondensacija (normaliai eksploatuojant patalpas kondensacijos neturi būti); prastas vėdinimas; nepakankamas šildymas; susidaręs šalčio tiltas. Pelėsių ir jų pradų galima aptikti beveik visur. Jie – dalis mūsų aplinkos. Pelėsių augimą sąlygoja trys pagrindiniai veiksniai: drėgmė, temperatūra, maisto medžiagos.
Žmogaus sveikatai ypač pavojingos pelėsiams augant jų sintetinamos nuodingos medžiagos (toksinai). Jei toksinus gaminančių mikroorganizmų koncentracija didelė, tai gyvenamosios aplinkos grybinis užterštumas gali tapti sunkių ligų, tokių kaip alergija, bronchinė astma, kvėpavimo takų uždegimas, viena iš priežasčių. Pelėsių sukeltomis ligomis gali susirgti visa šeima.
Ką daryti? Dažniausiai pelėsiai auga nepakankamai vėdinamose bei didelę drėgmę turinčiose patalpose. Pelėsiai išplinta ant sienų, prie kurių prispausti baldai, kur sunkiai praeina oras, ant sienų, lubų, apie langus. Jeigu patalpos vėdinamos kasdien, galbūt drėgmė patenka ant sienos iš lauko pusės dėl neteisingo parapeto skardinimo, netvarkingų lietvamzdžių, dėl nesandarių siūlių ar sienos konstrukcijų defektų, nepakankamos išorinių sienų varžos. Norint panaikinti pelėsius, reikia pašalinti jų atsiradimo priežastį – kondensacinę drėgmę. Pelėsiai ypač gerai veisiasi dėl per didelės drėgmės patalpose. Geriausias būdas siekiant išvengti pelėsių dauginimosi yra vėdinimas ir per didelės drėgmės šalinimas. Patalpas reikia vėdinti keletą kartų per dieną, ypač virtuvę, dar geriau – kas valandą. Kad nepelytų vonios sienos ir lubos, patartina nakčiai palikti praviras vonios duris, kad iš patalpos išsisklaidytų garai ir šiluma.
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras atlieka aplinkos mėginių tyrimus pelėsinių grybų atžvilgiu. Norint atlikti šiuos tyrimus savo gyvenamojoje aplinkoje, kviečiame registruotis tel. 8-444-60155 arba atvykus į biurą, adresu Turgaus a. 7. Tyrimų kiekis ribotas.